Výzkumné a vzdělávací centrum, které dostalo název UniCRE a které provozuje Výzkumný ústav anorganické chemie patřící do skupiny Unipetrol, se stalo nejmodernějším zařízením tohoto druhu v Ústeckém kraji. Je jedním z celkových 47 na území České republiky a jediným zaměřujícím se čistě jen na chemii. Práci v něm má postupně najít až 90 odborníků.

„Centrum by mělo přispět k rozvoji Ústeckého kraje. Jeho cílem je udržet chemické vzdělávání u nás, znovu přivést mladé lidi k chemii jako tradičnímu průmyslovému oboru na severu Čech," nechal se slyšet člen představenstva Unipetrolu Martin Durčák. Pracovníci se zde budou zabývat specifickým výzkumem rafinérských a petrochemických technologií.

UniCRE bude sídlit ve dvou budovách. Druhá se nyní rekonstruuje. „Měla by být dokončena v průběhu příštího roku. Poté tam najde zázemí pokusná základna, která bude sloužit k různým druhům testování právě z rafinérského a petrochemického odvětví," doplnil Martin Durčák.

Centrum se bude soustředit i na oblast vzdělávání. Jeho zástupci uzavřeli smlouvu o vzájemné spolupráci s VŠCHT. Ta přesune své výukové centrum z mostecké čtvrti Velebudice přímo do Záluží. Studenti tak začnou využívat i nové laboratoře. „Máme zájem o maximální propojení naší školy a UniCRE," řekl rektor VŠCHT Karel Melzoch.

Do laboratoří se ale dostanou i středoškoláci. Na praxi sem již začali docházet studenti litvínovské Scholy Humanitas. „Máme pět dvojic studentů, kteří tu mají seznamovací dvoudenní praxi. Dva maturanti tu byli na čtrnáctidenní souvislé praxi. Studenti tu zároveň budou moci provádět například měření pro své ročníkové práce a mezi zdejšími odborníky budou mít i oponenty svých prací," konkretizoval ředitel Scholy Humanitas Ladislav Turbák.

Celkové náklady projektu činí necelých 780 milionů korun, z toho zhruba půl miliardy Výzkumný ústav anorganické chemie uhradil z dotace od Evropské unie. Částkou kolem 90 milionů přispěl stát ze svého rozpočtu.