Není to provokace, ani přenesení současné reality do divadla, shodují se tvůrci. Muzikál vznikl volně podle knížky pro děti O mamě Romě a romském pámbíčkovi, kterou napsala známá česká spisovatelka Hana Doskočilová.

„Je to úžasná knížka. Není o Romech, ale o lidech," řekla včera Mosteckému deníku režisérka a choreografka Věra Herajtová. Na knihu náhodou narazila před deseti lety v Teplicích. Divadlo uvažovalo i o jiných hrách s prvky etno, například o Japonsku. Romský příběh o svobodném putování, lidském temperamentu, lásce, morálce a smrti dostal přednost, protože mu dominuje hudba a mostecký soubor je muzikální. „Zapadá to do dramaturgického směřování divadla. Pro mě je to velký zážitek," uvedl dramaturg Jiří Ondra. Herci zpívají česky. Scéna je skromná, takže představení se dá hrát snadno i venku na divadelních zájezdech. V říjnu ho uvidí i Praha, kde se bude hrát v Divadle D21. I když režisérka nerada hodnotí předem, včera udělala výjimku. „Jsem nesmírně spokojena," prohlásila a herce moc pochválila. „Inscenace splnila mé očekávání. Možná víc, než jsem čekal," svěřil se Tomáš Alferi, umělecký šéf divadla, který složil hudbu a v muzikálu také hraje.

Představení je určeno všem divákům od 8 let. Vstupenky si už objednávají první školy.

„O muzikálu vím. Může mít pozitivní vliv na široké okolí. Mnoho lidí romskou kulturu nechápe a podléhá mystifikaci," řekl mostecký Rom a asistent pedagoga v obrnické škole Maroš Šandor. Problém vidí v dostupnosti: řada rodin nemá na divadlo peníze, nejchudším nepomáhá ani zlevněné vstupné. „Řešíme teď jiné priority," dodal smutně. Šandor sní i o tom, že dětem ukáže celou Katedrálu sv. Víta. Tuší ale, že ji nikdy neuvidí navzdory výdělkům z brigád. Chrám je i s dopravou o dost dražší než hra o Romech.