Skončila tak největší humanitátní akce v novodobých dějinách mosteckého zdravotnictví. Stovky novorozených dětí budou v životě méně trpět. Mostečtí lékaři mnohem rychleji odhalí poruchy mozku, srdce, ledvin a kyčlí a předejdou trvalému poškození. Dětem a nemocnici pomohly peníze od stovek dárců. „Děkujeme,“ vzkázali jim včera lékaři.

Sociálně slabé a kritizované Mostecko včera dokázalo České republice, že se jeho obyvatelé umí semknout a dělat zázraky. Obyčejní lidé, důchodci, rodiny s dětmi, živnostníci, politici, nezaměstnaní, družstva a firmy vybrali od letošního jara tři čtvrtě milionu korun na digitální ultrazvuk pro dětské oddělení mostecké nemocnice. Společnost Mostecká uhelná včera nečekaně doplatila zbylého půl milionu.

“Z dáli jsme pozorovali vývoj sbírky. Před pár dny slovo dalo slovo. Rozhodli jsme se, že ten rozdíl dorovnáme,“ prohlásil Luboš Měkota, generální ředitel MUS. Energetický gigant ČEZ se nedal zahanbit. Deník byl u toho, když minutu po Měkotovi předal zástupce ČEZu nemocnici šek na dalších půl milionu korun. Půjdou na nákup přenosného ventilátoru pro děti, které nemohou samy dýchat. „Pro nás to není první sponzorská akce. Věřím, že přístroj zajistí malým pacientům plnohodnotný život,“ řekl Josef Holub z ČEZ Distribuce.

Lékaři: "moc děkujeme za malé pacienty"

V inkubátoru leží polonahý kojenec. Vešel by se do dlaně. Novinářů a politiků si nevšímá. Spí na jednotce intezivní péče. Má svých starostí dost. Občas zaškube nožkou malou jako váš prostředník.

Vedle něj fotí reportéři šéfa Mostecké uhelné, krajského hejtmana a nenápadný přístroj s monitorem. O přístroj je velký zájem. Stál 1,3 milionu.
„Ten je tu kvůli mně a dalším dětem, kteří se teprve narodí!“ zavolal by novorozenec na dav, kdyby uměl mluvit.

Díky novému, digitálními ultrazvuku mohou rodiče klidněji spát. „Podařilo se vyřešit dost kritickou situaci,“ říká s úlevou Jiří Biolek, primář dětského oddělení mostecké nemocnice. Starý ultrazvuk přirovnal k černobílé televizi. Přístroj byl zastaralý a hlavně poruchový. Třeba mu vypadával obraz, když mapoval nejdůležitější orgány. Peníze na lepší přístroj lékaři nemohli dlouho sehnat. „Nebylo možné zajistit dokonalé vyšetření,“ povzdechl si Biolek. Teď jsou lékaři spokojení.

Nový ultrazvuk má řadu výhod. Případné zdravotní komplikace u dětí odhalí mnohem rychleji. Umí vyšetřit hlavně mozek, srdce, ledviny a kyčle. Je šetrnější než rentgen. „Diagnóza bude správnější,“ ujistil primář.

„Vývoj technologií jde rychle kupředu,“ potvrzuje ředitel nemocnice Vladimír Müller. I on je lékař. Pomoc drobných a velkých dárců ředitele a primáře překvapila. „Tato akce se vyvíjela dynamičtěji, než jsem očekával,“ svěřil se Müller. Lidé a firmy shromáždili na ultrazvuk většinu peněz, MUS přispěchala na pomoc s posledním půl milionem. „Je mi to sympatické,“ pochválil spontánní sbírku šéf MUSky Luboš Měkota. „Je to srozumitelný dar pro občany,“ dodal.

„Děkujeme,“ vzkázala dárcům dětská lékařka Alena Dernerová, která stála s Biolkem u zrodu pomoci. „Drobných dárců byly stovky,“ řekl včera Deníku při telefonickém rozhovoru senátor Vlastimil Balín, který akci pomáhal organizovat a propagovat i na zastupitelstvu města Mostu.

Obyčejní lidé přispívali na ultrazvuk, čím mohli. Někdo dal padesátikorunu, někdo stokorunu. Většina z nich nechtěla být ze skromnosti jmenována. Z větších organizací dobrovolnou sbírku podpořily vysokými částkami například firmy SIAD, SBD Krušnohor a OV KSČM.

„Nás tato situace těší,“ sdělil Eduard Reichelt, ředitel akciové společnosti Krajská zdravotní, pod kterou spadá mostecká nemocnice. Podle Reichelta se potvrzuje, že i akciová společnost, jejíž vznik byl kritizován, dokáže získávat na rozvoj svých místních nemocnic sponzorské dary. „Jsme stále velmi postižený kraj. Děti si nové přístroje zaslouží,“ řekl krajský hejtman Jiří Šulc.