Dva staré televizory, pračka, vana, postel, skříně, sedací souprava, regály, fíkus v květináči. V pondělí 26. srpna ráno se u popelnic na mostecké centrální třídě Budovatelů válelo tolik vyhozených věcí, že by se z nich dal sestavit byt 4+1. Městská policie přiznává, že se situace zhoršuje. Letos řešila v celém Mostě už 117 případů nedovoleného odkládání objemného odpadu u popelnic. Na tyto přestupky se proto více zaměřili operátoři městského kamerového systému, asistenti prevence kriminality i hlídky strážníků.

„V těchto případech chceme, aby strážníci postupovali přísně a ukládali vyšší pokuty. Obvykle jsou ve výši okolo 2000 korun,“ oznámil ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Vandaly odhalují nejen kamery, ale i všímaví sousedé, kteří je při činu hlásí na tísňové linky 156 nebo 158. Díky tomu strážníci a policisté nedávno chytili muže, který v bloku 100 při vyklízení bytu vyhazoval z okna starý nábytek a další smetí a vše odnášel ke kontejnerům. Tímto velkým znečištěním veřejného prostranství se bude zabývat magistrát ve správním řízení, ve kterém hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Podobný odpad létal z oken v ulici M. G. Dobnera, kde hlídka ve spolupráci s jedním nájemníkem načapala při radikálním úklidu dvě ženy. Přiznaly se, že nepotřebný nábytek odnášely od domu ke kontejnerům. „Jako důkazní prostředek poslouží ve správním řízení záznam z kamerového systému,“ sdělila mluvčí strážníků Veronika Loucká.

S pokutou 2000 korun vyvázl opilý muž, který v bloku 518 z okna vyhodil dětský kočárek.

Pod rouškou noci

Podle ředitele městské policie lidé často vynášejí odpad ke kontejnerům po setmění, ale kamery je umí zachytit i ve tmě, protože mají noční vidění. Proto v půlce srpna operátor spatřil na monitoru po 22. hodině dvojici, která ke kontejnerům potají odnášela sedací soupravu, ale po rychlém nočním zásahu ji musela odnést zpět a zaplatit pokutu.

Lidem ale vadí i menší smetí pohozené u popelnic nebo vyhrabávaní z nádob tuláky. Hromádky odpadků v ulici M. Alše si od jara pravidelně fotí čtenář Deníku Otakar Fröhlich. „Nepořádek okolo sběrných nádob u nás i v okolí je stálý,“ sdělil.

S odpadky v ulicích se potýká také Litvínov, kde nepořádek rozčiluje hlavně pracovníky technických služeb. Na titulní straně aktuálního radničního zpravodaje městská úklidová firma neukázněné obyvatele zkritizovala a důrazně je vyzvala k dodržování pořádku.

„Svým jednáním narušují vzhled města a zvyšují náklady na jeho úklid. Odhodí odpad, kam se jim zachce, postaví kus starého nábytku k popelnici, zbytky jídel z restaurace pohodí vedle kontejneru. Své město tak mění ve skládku,“ uvedla jednatelka technických služeb Marcela Pašková.

Množství velkoobjemového odpadu u popelnic se podle ní zvýšilo o polovinu a během jediného roku ho služby vyvezly neplánovaně přes 320 tun. Problémy jsou i v centru Litvínova, kde se válejí pytle s komunálním odpadem. „Lidé s klidem narvou svůj domovní odpad do odpadkového koše a ten tak neplní svůj účel. Po víkendu se odpadky opět válí všude,“ upozornila jednatelka.

V Litvínově a Mostě lze velké nepotřebné věci, elektrospotřebiče a další odpad odložit zdarma na sběrných dvorech. V Mostě navíc pendlují po sídlištích velkokapacitní kontejnery, kam se bezplatně ukládá hlavně starý nábytek.