„Tak jak to vypadá? Máte něco v jednání?" ozve se za stěnou pronikavý ženský hlas. Nějaký muž se v kanceláři snaží vysvětlit, jak hledal práci. Není mu moc rozumět, hovoří pomalu a tiše. Pro chlapa bez výdělku není zrovna příjemné zpovídat se ženě, která má navrch a rozhoduje o jeho času a podpoře. Na podobné rozhovory čekají další nezaměstnaní, muži i ženy.

VIDEO Podrobnosti o loňském návalu na úřadu práce v Mostě najdete ZDE.

Stovky lidí v pondělí přišly na úřad práce v Mostě. Otevřel se poprvé v novém roce. Menší skupina nezaměstnaných s žádostí o evidenci stála ve dvou frontách ve zprostředkovatelně práce, větší dav zaplnil přízemí na oddělení sociálních dávek. „Není to nic výjimečného. Tady je nával pořád," říká 50letý dlouhodobě nezaměstnaný Mostečan. Díky dávkám a dotovanému nájmu bydlí, je v teple a má co jíst. Říká ale, že bude hůř, pokud se Andrej Babiš stane premiérem a levice skončí.

Přestože se na Mostecku očekává další propouštění kvůli útlumu těžby uhlí, českému hospodářství se daří a ekonomové předpovídají letos další růst tuzemské ekonomiky. Nezaměstnanost by měla v ČR klesat. Na Mostecku bylo v listopadu bez práce 8 651 evidovaných lidí. Prosincové číslo zveřejní úřad práce v nejbližších dnech.

Jaké jsou změny?

Nový rok přinesl v oblasti práce a sociálních věcí některé změny. Například se zvýšila minimální mzda o 700 korun na 9 900 korun.

„Poctivě pracovat se musí vyplatit. Snažíme se proto postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila čtyřiceti procentům průměrné mzdy," sdělil Petr Habáň, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Minimální hodinová mzda vzrostla z 55 korun na 58,70 korun. Sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin se zvýšila u zaměstnance, který pobírá invalidní důchod, z 48,10 Kč za hodinu na 55,10 Kč za hodinu, tedy na 9 300 Kč za měsíc.

Zároveň skončil druhý důchodový pilíř, do něhož vstoupilo v ČR asi 85 tisíc klientů, kteří dostanou peníze zpět.

Jako kompenzaci za nízkou lednovou valorizaci dostanou důchodkyně a důchodci v únoru jednorázový příspěvek 1 200 korun.

Od ledna se zvyšují důchody starobní, včetně předčasných starobních důchodů, důchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně), vdovské, vdovecké a sirotčí. Základní výměra důchodu stejná pro všechny druhy důchodů se zvýší o 40 Kč z 2 400 Kč na 2 440 Kč. Loni si důchodci polepšili v průměru o 200 korun měsíčně.