Kandidující Strana zelených je tradičně proti rušení těžebních limitů. „Máme to na čelním místě našeho volebního programu,“ sdělil včera Deníku místostarosta Vladimír Buřt, lídr místních Zelených, kteří mají na radnici dva zastupitele.

„Jsme zásadně proti prolomení těžebních limitů,“ řekla Helena Seilerová, předsedkyně hornojiřetínské KSČM. Komunisté v minulých volbách získali jeden mandát.

„My prosazujeme zachování a rozvoj Horního Jiřetína a Černic,“ uvedl starosta Branko Glavica. Je lídrem sdružení nezávislých kandidátů, které se čtyřmi zastupiteli nejvíce ovlivňuje chod města.

Do voleb jde opět místní hnutí Dialog známé vyjednáváním s těžaři. Lídrem je Petr Leichner, jeden ze tří zastupitelů Dialogu.

„I přes skutečnost, že řešíme problematiku případného přesídlení a odškodnění, nejsme zastánci pokračování těžby za územními limity, avšak chceme být připraveni, pokud tato situace nastane,“ tvrdí členové Dialogu.

Jiřetínem se šíří informace, že do města se účelově hlásí k trvalému pobytu velký počet lidí, kteří mají hlasovat pro Dialog. „Není to pravda, ale šuškanda, která nás má poškodit,“ řekl Leichner. Podle starosty nedochází k výraznému zvyšování počtu obyvatel. Radnice zaznamenala jen desítku přistěhovalců, které ubytoval jeden člen Dialogu, vlastník několika jiřetínských nemovitostí. Podle Leichnera se jedná o běžné podnikání, které s hnutím a volbami vůbec nesouvisí.