Ta přebírá od United Energy teplo a teplou vodu a dodává ji mosteckým domácnostem. Jak velký podíl chtějí v První Mostecké získat, oba zájemci ze strategických důvodů tají. O tom, kdo nakonec ovládne distribuci tepla pro Most a jaký to bude mít dopad na spotřebu a výdaje obyvatel, se dá zatím jen spekulovat.

“Skupina Czech Coal jedná s akcionáři První Mostecké o případném vstupu do společnosti. Vzhledem k probíhajícím jednání však nemůžeme poskytovat bližší informace,“ sdělil Deníku Radek Stavěl zástupce Czech Coal. Zájem o První Mosteckou potvrdila i United Energy, člen skupiny J&T.

“United Energy skutečně prostřednictvím svého akcionáře vážně zvažuje vstup do společnosti První Mostecká,“ uvedla pro Deník Kateřina Táborská, mluvčí United Energy. Podle ní v současné době probíhají jednání sakcionáři První Mostecké, žádné transakce dosud nebyly uzavřeny.

“Představenstvo obdrželo nabídky. Říkají pouze, že mají zájem o odkoupení akcií. Jsme ve fázi jednání, je to standardní situace,“ řekl Oldřich Vojíř, předseda představenstva První Mostecké.

Většinu kapitálu První Mostecké vlastní soukromé osoby, město Most si stále drží 37,25 akcií. Díky tomu má město blokační pravomoci zakotvené ve stanovách společnosti a může ovlivňovat cenu tepla i investice do tepelného hospodářství. „Neuvažujeme o prodeji akcií První mostecké,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka ze Sdružení Mostečané Mostu. To při loňských volbách slibovalo, že za vytápění bytů a nebytových prostor zaplatí Mostečané o 10 procent méně. Změnu spoluvlastníka rada podporuje.

Včera odpoledne měl Vozkův náměstek Luboš Pitín informovat radní o výsledcích mimořádných valných hromad společnosti První Mostecké, konaných 1. a 29. října. 26. října pověřili radní Pitína, aby jako zástupce města po projeveném zájmu akcionářů o převodu akcií hlasoval pro schválení převodu akcií na společnost Czech Coal a J&T.

United Energy se domnívá, že je pro První Mosteckou a město Most, vhodným partnerem. „Nikdo jiný podobné spojení výroby a distribuce nabídnout nedokáže,“ uvedla mluvčí United Energy. „Jsme přesvědčeni, že spojením naší teplárny a distribuční sítě, kterou První Mostecká provozuje, dosáhneme vyšší efektivity dodávek tepla, což může mít příznivý dopad na cenu tepla v Mostě,“ dodala.

Vojíř předpovídá, že ke snížení ceny tepla nedojde, předpokládá spíše nižší nárůst ve srovnání s jinými distributory tepla. Příznivé ceny pro koncové spotřebitelé může První Mostecká udržet, protože každoročně investuje 80 milionů korun do modernizace a vyšší spolehlivosti tepelných zařízení. První Mostecká vznikla jako soukromá společnost v roce 1994.

Energetická skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů. Dále ji tvoří společnost Mostecká uhelná a.s., která je co do objemu těžby druhým největším producentem hnědého uhlí v České republice. Do skupiny také patří řada obslužných společností a majetkové účasti v regionálních teplárnách. Společnosti Mostecká uhelná a Czech Coal zahájily v létě exkluzivní jednání se společnostmi E.ON Energie AG a E.ON Kraftwerke GmbH z koncernu E.ON o vzniku společného podniku na výstavbu a provozování elektrárny s výkonem 1200 MW (2×600 MW). Nový zdroj bude využívat hnědé uhlí z těžební lokality Vršany.

Slovenská finanční skupina J&T chce ovládnout až deset procent výroby elektřiny v Česku, investuje tak přes 20 miliard korun. Podle vlastního plánu by měla do pěti let vlastnit zdroje o celkovém výkonu 1000 megawattů, což je výkon jednoho bloku temelínské jaderné elektrárny. Půjde především o výstavbu nových kotlů na různá paliva, které kromě elektřiny vyrobí také teplo, uvedla tisková agentura ČTK. Kromě United Energy má J&T ještě třetinový podíl v Pražské energetice a půlku v Plzeňské energetice. Podle ČTK aktiva J&T loni dosáhly skoro 90 miliard slovenských korun. Od té doby ale skupina koupila řadu dalších podniků a nemovitostí, například areál brněnské Zbrojovky nebo šestiprocentní podíl ve skupině Unipetrol. Vlastní i J&T Banku, fotbalový klub Sparta Praha, strojírenské firmy SES Tlmače či ČKD Blansko Strojírny, které vyrábí pro energetiku. Je aktivní také ve zdravotnictví, cestovním ruchu a médiích.

Deník zjistil, že skupina J&T plánuje v komořanské teplárně stavbu nového kotle a dalšího zařízení se zprovozněním v roce 2011. Investice si vyžádá šest miliard korun. Přestavěná teplárna má pak fungovat dalších 40 let. Po modernizaci může teplárna přejít i na jiné hnědé uhlí, na černé uhlí či alternativní paliva. „Neprolomení těžebních limitů v následujících letech je téměř jisté. Máme nejvyšší čas, abychom s tím něco dělali,“ uvedl Petr Jeník, místopředseda představenstva a generální ředitel United Energy.

Mostecká uhelná a United Energy se od počátku letošního roku přou o dodávky uhlí. Obě firmy se obviňují s porušování dohod.

Z nedávné ankety ČTK vyplynulo, že teplárny a distribuční společnosti v Ústeckém kraji plánují v novém roce zvyšovat ceny za teplo. Očekávají, že v příštím roce vzrostou ceny uhlí. Letos vzrostly i ceny plynu a elektřiny. Obyvatelé Ústeckého kraje nyní zaplatí v průměru za gigajoule tepla téměř 400 korun. Lidé se proto částečně vracejí k topení uhlím a dřevem, někteří hledají alternativní zdroje energie a zateplují domy. V Mostě letos stanovila firma První mostecká cenu tepla na 396 korun. Za teplou užitkovou vodu lidé zaplatí 361 korun. „Ceny pro zákazníky jsou předběžné, po topné sezóně se upraví podle celkové spotřeby,“ řekl ČTK mluvčí firmy Jiří Macan. V sousedním Chomutově počítá společnost Actherm za GJ tepla i teplé užitkové vody 390,73 koruny. Proti roku 2006 je to nárůst o 4,1 procenta.