„Počkej, ty díry nebudou všechny stejně velký?" prolétne najednou těžkým vzduchem dotaz. Tazateli stékají po obličeji krůpěje potu. Rozdílné rozměry do hlíny vyhloubených kruhů si uvědomí poté, co si po nějaké době strávené v předklonu nebo v dřepu může na chvíli stoupnout a narovnat záda. „Takhle to má být. Je to v pohodě," odpoví další muž, jenž se ohání rýčem.

Pohled na odvedenou práci jim zpříjemňuje sluníčko. Od kopců už se ale valí další tmavý mrak. Nejsou tu jediní. Kolem je ještě asi dalších deset lidí, několik generací. Všichni mají jediný cíl. Mohli někde jen tak lenošit nebo třeba sportovat, oni se ale místo toho během víkendového odpoledne vydali pracovat do parčíku naproti Citadele.

Spolek MY Litvínov odstartoval akci, jejímž cílem je zvelebit a zároveň oživit tento prostor, který podle jeho členů zůstal zcela opomenutý. Hlavní náplní první „brigády" je stavění takzvaných smyslových chodníčků, na kterých mohou zejména děti bosýma nohama poznávat různé povrchy, protože každá část je z jiného materiálu. „Budou tu celkem čtyři chodníčky," říká Eva Šišková, jež má projekt proměny parku „pod palcem".

Vše se ale netočí jen kolem chodníčků. Někteří čistí dlažbu. „Tohle je fakt přímo na odstraňování plevele ze spár? Se mi nějak nezdá," ozve se jedna z přítomných žen. U plexisklových výplní, které budou zdobit grafiky, se činí dospělí i děti. Snaží se je umýt. Jejich největším nepřítelem jsou načmárané nápisy, jejichž autorům nikdo nikdy nedokáže vysvětlit, že nejsou umělci, ale jen ničitelé. „Nápad udělat tu s tím něco je úžasný. Ráda přiložím ruku k dílu," vypráví Lenka. V ruce drží hadr nacucaný saponátem. Přivedla sem i svého potomka. „Věřím, že si děti, co tady pomůžou, jednou řeknou: Tak na tomhle jsem se podílel."

MY Litvínov získali na projekt oživení parku od veřejnosti nebo prostřednictvím grantových programů skoro 150 tisíc korun. Na místě mají v následujících měsících přibýt také lavičky nebo originální květináče. Otazník visí nad tím, co bude uprostřed. „Napadla mě socha, ale sochař mi po návštěvě parku řekl, že je to místo takové roztříštěné a že nedaleko stojí další. Stále o tom přemýšlíme. Rozhodně tu ale nechceme jen nějaký klasický herní prvek," pokračuje Eva Šišková.

Na trávníku postupně přibývají pytle s materiály pro smyslové chodníčky. U auta vznikl bufet. Nezadržitelně se blíží další silný déšť. První brigáda je poznamenaná nepřejícím počasím. Snad to příště bude lepší. A snad příště dorazí i víc lidí. „Dneska tu jsou členové spolku a pak naši kamarádi a rodina. Třeba se ale lidé ještě chytí a přijdou příště. Brigád bude ještě několik, protože zbývá spousta práce. Uvidíme," dodává Eva Šišková. Termín druhé sešlosti ještě není známý. Jisté každopádně je, že park bude hotový v říjnu.