Uplynulý týden strávili učitelé Základní školy v Braňanech v Helsinkách, hlavním městě Finska. Díky výzvě 56, kterou vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, a která je financována i ESF, se vydali studovat vyhlášené školství tohoto státu. Navštívili jsme vysokou školu Haaga-Helia, kde jsme byli informováni o organizaci a fungování finského školství. Se zájmem jsme vyslechli, že finští pedagogové jsou váženi a dostávají ve Finsku nadprůměrné platy. Stát jim téměř do chodu školství nezasahuje, takže systém, který se za léta vyvinul, je vysoce funkční.

Na střední škole Eira High School Helsinki, kterou jsme také navštívili, jsme sledovali chod školy zblízka. Zjistili jsme, že co se vybavení škol týče, nemáme se za co stydět. Velký rozdíl ale byl v přístupu žáků k výuce a školním povinnostem. Na rozdíl od některých našich žáků přistupovali ti finští ke studiu naprosto soustředěně, připravení a s touhou se něco naučit. Což nás, vzhledem k faktu, že některé třídy byly plné imigrantů různého vyznání na barvy pleti, zcela fascinovalo. Zjistili jsme, že musíme své žáky více motivovat, abychom se k takovémuto přístupu více přiblížili.

V rámci pobytu jsme si samozřejmě podrobně prohlédli Helsinky a jejich pamětihodnosti, ochutnali rybí speciality, absolvovali výlet lodí, atd. Zkrátka jsme si tento výjezd užívali a budeme na něj rádi a dlouho vzpomínat.

Napsal Petr Kratochvíl, ředitel školy