Vedení města se bojí toho, aby objekt nekoupil někdo, kdo z něj vzápětí udělá ubytovnu pro sociálně slabé. Novináře o tom v tomto týdnu informovala mediální zástupkyně města Eva Maříková. Žáci se z Meziboří od září přestěhovali na obdobné školy v mostecké části Velebudice. Slučování obou škol provázely spory ředitelů a obvinění z nehospodárnosti velebudické školy.

Žádný druhý Janov

Budovu by pětitisícové podhorské městečko rádo dál využívalo. „Jednou z variant je také vrátit na Meziboří střední školu. Je možné například zahájit jednání s některou ze soukromých,“ uvedl starosta Petr Červenka (ČSSD). Kromě toho připadá v úvahu i využití pro sociální služby, ale pod veřejnou kontrolou. „Nedovolíme, aby se z Meziboří stala vyloučená lokalita, druhý Janov,“ dodal starosta.

Pro to, aby v panelové stavbě sídlila znovu škola, by byli i obyvatelé Meziboří. „Škola odtud vůbec neměla zmizet. Nebylo to dobré rozhodnutí. Aby se uvnitř nemusely dělat drahé stavební práce kvůli přebudování na něco jiného, bylo by nejlepší tam středoškoláky vrátit,“ řekla včera Mosteckému deníku Hana Kašparová.

Také matka nastávajícího středoškoláka Angelina Davídková je pro návrat učňovského školství na Meziboří. „V září nastupuje můj syn do Velebudic. Kdyby tu střední škola zůstala, nemusel nikam složitě dojíždět,“ postěžovala si včera Deníku.

Cena? Neznámá

Záměr na získání budov zatím schválila městská rada, o ceně ale zatím představu nemá. O penězích nechce hovořit ani kraj, jemuž budovy patří. „Prodej městu je ve hře, samozřejmě bychom chtěli, aby to pro město bylo výhodné. Ale také je dnes těžké převádět pod odhadní cenou, protože by to mohlo nahrávat spekulacím o zvýhodnění,“ řekl ČTK krajský radní Petr Jakubec (ČSSD). Budovy pocházejí z 80. let minulého století.

V Meziboří studovalo učební obory prezenčně zhruba 370 žáků. Ústecký kraj obě školy sloučil údajně proto, aby ušetřil. Tehdejší ředitel školy v Meziboří Jiří Tyšer s tím ale nesouhlasil a tvrdil, že sloučení má jen maskovat účetní nesrovnalosti ve Velebudicích, kde prý zmizelo 35 milionů korun. Kraj na konci roku 2010 Tyšera odvolal z funkce a hejtmančin náměstek Pavel Kouda (ČSSD) mu hrozil žalobou pro pomluvu, nakonec ji ale nikdo nepodal. „Rozhodli jsme se, že to nebudeme řešit takovým způsobem,“ řekl Jakubec. Proti obvinění z hospodářského pochybení se ohrazovalo i vedení Velebudic.

Bude soud

Tyšer se ale soudit bude, a to kvůli neplatnosti výpovědi, která byla podle něj v rozporu se školským zákonem. Podle informací ČTK by měl spor projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem někdy během první poloviny letošního roku. Tyšer mezitím ze školství odešel a pracuje jako personalista v průmyslové firmě. Kauzu slučování chce ale dotáhnout do konce. „Rád bych, aby se o nehospodárnostech v krajském školství dozvěděla veřejnost, není to podle mého ojedinělý případ,“ řekl ČTK.

Škola ve Velebudicích podle Tyšerových údajů spotřebuje zhruba 37 procent výdajů ze všech osmi středních škol na Mostecku.

Oldřich Hájek, ČTK