Na litvínovských ubytovnách je čistěji, přes měsíc tam totiž platí nová pravidla. Lidé musí uklízet, od města dostali pračky a na zakázaných místech nekouří. Nyní město uvažuje o zvýšení nájemného.

Vedení Litvínovské radnice se v loňském roce nechalo inspirovat slovenskými kolegy a na městské ubytovny zavedlo přísnější řád. Obyvatelé ubytoven, kteří nejsou zapsáni ve veřejné službě, musí podle nových pravidel každý pracovní den odpracovat dvě hodiny.
„Uklízení mi nevadí,“ řekl včera František Lohse, který na ubytovně žije již dvanáctým rokem. Mnohem hůře se podle vedoucí odboru sociálních věcí Petry Lafkové lidé vyrovnávají se zákazem kouření. Na ubytovně U Bílého sloupu dvouhodinovou práci denně odvádí devět dospělých, zbývajících šest pracuje ve veřejné službě. V UNU a v Dolíku ve veřejné službě pracují pouze tři lidé z osmatřiceti ubytovaných.

Čistější ubytovny včera navštívilo i vedení litvínovské radnice.

„Na zrekonstruované prádelny, jsem se byl osobně podívat již dříve a mile mě to překvapilo. Na ubytovnách je uklizeno, oproti minulosti je to o tři sta procent lepší,“ sdělil včera místostarosta města Martin Klika.

Město také nechalo na ubytovny pro sociálně slabé a nepřizpůsobivé obyvatele pořídit automatické pračky, které jsou uzamčené v prádelnách. Pokud si chce někdo vyprat prádlo, musí si půjčit klíče od správce.

„Pere se mi výborně, uklízení mi také nevadí, lepší je něco dělat, než lítat po venku,“ uvedla další obyvatelka Dagmar Czorbová, která, ale nesouhlasí se zvýšením nájemného.

Vyšší nájemné

Město totiž po vzoru našich sousedů o zvýšení nájemného začíná uvažovat. Nyní sociálně slabí obyvatelé v litvínovských ubytovnách platí 3 600 korun plus příplatky za osobu a dítě. Nájemné by se mohlo zvýšit o stokoruny. Pro srovnání v komerčních ubytovnách lidé platí 4500 korun a více.

„Nechci, abychom ubytovny dotovali jako v předchozích letech, kdy například Bílý sloup byl dotován 2,5 miliony korun. Nechceme mít z toho zisk, ale nechceme také doplácet,“ dodal Klika.

Město dále připravuje pro ubytovny i další změny například v poskytování teplé vody.