O bourání nemovitostí U Bílého sloupu rozhodlo už před více než rokem, nyní se věci daly do pohybu. Důvodem je spuštění nového dotačního programu ministerstva pro místní rozvoj určeného na bourání prázdných budov v sociálně vyloučených lokalitách, jehož prostřednictvím je možné uhradit až osmdesát procent nákladů. Právě z něho chce radnice získat peníze. „Žádost o dotaci nyní připravujeme," řekla Mosteckému deníku místostarostka Litvínova Erika Sedláčková.

V dokumentu musí radnice uvést, co plánuje na volném pozemku vybudovat. Podmínkou totiž je, aby ho měla dalších deset let ve svém vlastnictví. „Chceme tam mít jen zeleň. Po uplynutí těch deseti let budeme pozemky zřejmě nabízet jako parcely pro výstavbu rodinných domů," uvedla starostka Kamila Bláhová.

Město by chtělo ze stejného zdroje získat finanční pomoc také na demolici vybydlených paneláků na sídlišti Janov, které patří společnosti CPI. S tou je už několik měsíců v kontaktu kvůli odkupu těchto domů, protože dotaci může dostat jen na objekty, které má ve svém majetku.

Poslední schůzka mezi CPI a radnicí se uskutečnila minulý týden. „Při jednání projevili ochotu ty domy prodat, což je pro nás pozitivní. Konkrétní cenovou nabídku nám zatím nesdělili. Učiní tak v následujících týdnech," podotkla Erika Sedláčková. Ve hře jsou pravděpodobně čtyři paneláky – v ulicích Gluckova, Jiřetínská, Hamerská a Sadová.

Pokud dojde k dohodě o odkupu, požádá úřad v případě Janova o peníze zřejmě až v příštím roce.

Dotace na demoliceJedná se o nový dotační program ministerstva pro místní rozvoj, po kterém města dlouho volala. Dotace jsou určeny na demolice prázdných budov v sociálně vyloučených lokalitách. Program je vypsán na tři roky, přičemž každý rok ministerstvo na dotace uvolní 100 milionů korun. Města mohou získat dotaci minimálně 300 tisíc korun, maximálně pět milionů korun a do maximální výše osmdesáti procent z vynaložených nákladů. Hlavní podmínkou je, že domy musí být v majetku města. Další podmínkou je, aby města uvolněný pozemek sama využila. Nechat si ho musí dalších deset let. Po uplynutí této doby ho může třeba prodat.