Město Most brzy vyhlásí veřejnou zakázku na opravu mostu v ulici J. E. Purkyně u nemocnice. Schválila to městská rada. Stavba začne letos, potrvá zhruba jeden rok a může stát přes 50 milionů korun. Přesné termíny a cena vzejdou ze soutěže firem.

„Nelze předjímat, kdy se uzavře smlouva s vítězem zakázky. Jedná se o dost velký finanční objem. Předpokládám, že bude několik dotazů v rámci zadávací dokumentace, takže termín může být posunut,“ sdělil primátor Jan Paparega.

Kvůli staveništi se změní dopravní situace u nemocnice. Autobusy by k ní měly zajíždět od 1. ZŠ a otáčet se u lékárny, kde je teď placené parkoviště se závorami. „Řeší se technické věci, aby nedocházelo ke kolizím,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol. Stavba bude podle něj náročná na dobu realizace. „Musíme se připravit na možné komplikace, které takové stavby doprovázejí,“ dodal.

Detaily o provozu MHD u nemocnice ještě nejsou známy. „O konkrétních opatřeních se s městem jedná,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Holý.

Jedna část chátrajícího mostu se havarijně opravovala v roce 2015 po roční uzavírce. Tehdy bylo několik variant řešení včetně likvidace mostu. Vybraná nejjednodušší oprava stála město 1,3 milionu korun, ale po zahájení prací se oproti původním plánům protáhla, protože odstranění konstrukčních vrstev odkrylo další problémy, degradaci betonu a korodovanou výztuž. Odložená kompletní rekonstrukce mostu se na podzim v roce 2015 stala jednou z investičních priorit radnice.

Nové parkoviště pro zaměstnance

Zlepšit parkování u nemocnice během rekonstrukce mostu by mělo nové parkoviště, které letos uvnitř areálu otevře Krajská zdravotní. „Parkoviště mezi pavilony F a C bude sloužit pro zaměstnance nemocnice, čímž dojde k dalšímu uvolnění parkovacích míst v areálu pro veřejnost,“ sdělil generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Celková kapacita parkoviště za více než sedm milionů korun bude 32 stání. Termín dokončení podle smlouvy o dílo vychází na srpen. Budované parkoviště leží mimo hlavní veřejné trasy areálu, takže stavba dopravu v okolí neomezí.

V Mostě se nyní rekonstruují městský most u Rudolic a státní most pod Hněvínem, kde se auta svádějí na objízdné trasy. Čeká se na otevření nového mostu mezi muzeem a jezerem Most.

Další chystanou dopravní investicí v Mostě bude letos výstavba kruhového objezdu na křížení ulic Lipová - Topolová - Zdeňka Štěpánka u aquadromu. Vítězem veřejné zakázky se stala firma Herkul s nabídkovou cenou 6,7 milionu korun. Radnice plánuje akci na léto, aby v době prázdnin co nejméně zatížila město. Křižovatka bude pro osobní auta zavřená, autobusům umožní průjezd panely mimo vozovku. Stavba zahrne i úpravy cest, vodovodu či osvětlení.

Nová okružní křižovatka bude mít průměr 35 metrů a vznikne na svahu, kde se vyřeší dešťová kanalizace. Chodci dostanou nové chodníky a zůstanou jim tři přechody.

Odborníci označili křižovatku za rizikovou. Přebudování na okružní má výrazně zpomalit jízdu vozidel.