Bezpečnost pro školáky je prvořadá, proto byly značky o zpomalení na třicet kilometrů za hodinu dány na své původní místo už týden před začátkem školního roku. Řidiči by si měli během týdne na zpomalení u základních škol znovu zvyknout, značky byly totiž v době prázdnin sundané. Policie se sice týden před prázdninami nebude na úseky s omezenou rychlostí přímo soustředit, ale při standardních kontrolách se může hlídka policie vyskytnout i v okolí škol. „Policie má svůj plánovaný denní výkon služby, ve kterém se zaměřuje i na dopravní bezpečnost v obci i mimo ní. Budeme tedy určitě kontrolovat situaci u škol, ale neznamená to, že tam bude hlídka stát celý den a měřit rychlost,“ říká mluvčí policie v Mostě Ludmila Světláková. I přestože policie neplánuje přikročit k nějaké zvláštní kontrolní akci, při náhodné kontrole se za překročení rychlosti můžou řidiči dočkat nemalých pokut.

Na bezpečí u škol bude jako minulý rok dohlížet školní dohledová služba, která spadá pod městskou policii.

Dohledová služba, která se zaměří na bezpečné přecházení školáků u škol, bude mít letos deset dozorkyň. Ty budou děti hlídat v ranních a dopoledních hodinách.

„Pracovnice školní dohledové služby budou hlídat prostor při vstupu do škol, a to ve dvou časech. Jednak ráno, kdy děti do školy přicházejí, a jednak v dopoledních hodinách, okolo jedenácté a dvanácté hodiny, kdy nejmenší děti ve škole končí,“ uvádí mluvčí mosteckých strážníků Ilona Kozlová.
Oproti tomu v Litvínově ještě značky nainstalovány nebyly, ale ještě před začátkem září se na svých původních místech ocitnou.

„Značky jsou přes prázdniny sundané. Zpětnou instalaci mají na starosti technické služby, nicméně do prvního září bude značení zpět na svém místě,“ říká Eva Zelenková z litvínovského úřadu.

Překročení rychlosti v obci o 20 kilometrů za hodinu přijde řidiče na tři trestné body, pokutu až pět tisíc a zákaz řízení až na půl roku. Čtyřicetikilometrové porušení předpisů stojí pět bodů, až deset tisíc a až rok zákazu řízení.

Martina Němečková