Modernější zázemí pro rodiny s dětmi má být atraktivní podobně jako hřiště u jezera Most. „Benedikt je dost navštěvovaný,“ řekl Deníku primátor Marek Hrvol. Novinkou na Benediktu bude také herní vodní prvek, který jako občanský návrh uspěl v participativním rozpočtu města.

Uhlí, NDR i nudisté. Benedikt má pestrou minulost

Jezero Benedikt v Mostě.Jezero Benedikt v Mostě.Zdroj: Deník/Martin VokurkaUmělé jezero Benedikt vzniklo v místě, kde byl v 19. století hlubinný hnědouhelný důl. Po roce 1959 se dotěžil povrchově a zbylá jáma se začala plnit vodou z řeky Ohře počátkem července 1973. Byla to tehdy velká sláva, na kterou přijelo vedení generálního ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů, ONV, OV KSČ i ROH.

Téměř dvacetihektarová vodní nádrž s ostrovem uprostřed a s lesíky na vnějších terasách se stala učebnicovým příkladem obnovy zničené krajiny. Areál se měl proměnit ve výstavní rekreační zónu. V plánu byla dokonce skokanská věž, která ale nakonec nevznikla.

Průběh modernizace bowlingové herny v centru Benedikt Most.
Most bude mít modernější bowling. Nová strojovna z USA spotřebuje méně energie

V době komunistické totality Benedikt proslul také jako středisko vodních sportů a zázemí pro kempování fanoušků z NDR, kteří do Mostu jezdili na automobilové závody. Na Benediktu se kdysi scházeli i nudisté. Město Most v 90. letech Benedikt přebudovalo na dvě menší vodní plochy, protože vody ubývalo kvůli netěsnostem a výparům. Součástí úprav byla výstavba hřišť. Kolem areálu s oplocenými sportovišti vede asfaltová cesta (2 km). Loni technické služby vybudovaly bílou pláž z malých oblázků a jemného písku a po rekonstrukci se otevřel zastřešený amfiteátr pro koncerty, promítání filmů a další kulturní akce. V srpnu bude v areálu koncert kapely Mirai.