Továrna na svíčky bude dokončena v druhém pololetí, zkušební výroba se plánuje na leden 2017.„Výstavba závodu probíhá hladce a bez problémů," sdělil Mosteckému deníku Václav Sobolík, zástupce firmy Takenaka Europe, která je generálním dodavatelem stavby. Společnost Yankee Candle Europe má zaměstnat postupně až 400 lidí.

Nábory už začaly. Investor hledá například elektrikáře pro rozjezd továrny a práci ve třísměnném provozu. Angličtina není povinná, ale její znalost bude výhodou. Firma nabízí i roční bonusy, třináctý plat, stravenky v hodnotě 80 Kč a po zkušební době příspěvek na penzijní pojištění.

Mostecké zastupitelstvo schválilo loni firmě prodej městských pozemků v zóně za 52 milionů korun při obvyklé sazbě 340 korun za metr čtvereční. Krajský úřad loni po zjišťovacím řízení oznámil, že továrna nebude mít významný vliv na životní prostředí.

Do zóny míří další investor. Mostečtí radní minulý týden na své mimořádné schůzi schválili záměr prodeje 50 tisíc metrů čtverečních irské společnosti Atlas Box and Crating Company pro výstavbu závodu na výrobu ekologických obalů. Zaměstná desítky lidí a má stát u továrny na svíčky. „Je to investor, který úzce spolupracuje se společností Yankee Candle," řekl včera primátor Jan Paparega.

V zóně se také bude rozšiřovat výrobní areál společnosti Aleven Most, ve kterém firma Rai Most vyrábí polyuretanové díly pro auta. V plánu je i výzkumné a vývojové centrum. Expanzí vznikne přes sto pracovních míst. Pokud firma splní podmínky, může získat od města investiční podporu až 5,5 milionu korun. Prodej městských pozemků za více než 16 milionů korun letos schválilo zastupitelstvo.