V podmáčené zeleni za podkrušnohorskou silnicí naproti Koldomu nevznikne dosud preferované nové parkoviště pro 120 aut za 14,5 milionu korun. Litvínovské zastupitelstvo těsnou většinou hlasů schválilo na popud opozice jinou variantu, a to rozšíření současného parkoviště před obytným komplexem.

Studie počítá s přestavbou plochy, zvýšením parkovacích míst ze 133 na 186 a celkovými náklady ve výši 24 milionů korun. Cenu i kapacitu upřesní projektová dokumentace, stavět by se mělo začít nejdříve v roce 2020. Zastupitelé také rozhodli, že radnice má zároveň připravit projekt na výstavbu desítek parkovacích míst u sousední sportovní haly včetně bezpečnější příjezdové cesty. Oba záměry se staly součástí dvouletého investičního akčního plánu města. „Varianta zvýšit počet parkovacích míst přímo před Koldomem je lepším a jednodušším řešením pro město i Koldomáky než postavit v zeleni za silnicí nesmyslné parkoviště,“ sdělil Milan Šťovíček (STAN).

Ilustrační foto
Do bytu unikal nebezpečný oxid uhelnatý. Bylo v něm i devítiměsíční miminko!

Pro jeho návrh hlasovalo 12 z 19 zastupitelů, čtyři se nedostavili. Podle Šťovíčka byla odmítnutá varianta příliš komplikovaná, musely by se kácet dřeviny, odvodnit pozemky a vybudovat sítě a odbočka z hlavní silnice. Navíc se mu záměr zdál finančně podhodnocený. Podle něj je ale podstatné investovat do toho, co by nejvíce vyhovovalo obyvatelům Koldomu, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek míst pro auta. „Parkování u Koldomu je opravdu problém, hlavně večer,“ uvedl předseda samosprávy Koldomu Pavel Hammerlindl.

Podle Hammerlindla by se mohl počet parkovacích míst před komplexem zvýšit až o 80, pokud se plocha efektivně uspořádá a zahrne otočku pro autobusy MHD, aby nemusely parkovištěm projíždět. Zamítnutý záměr nového parkoviště za silnicí, kde býval park s jezírkem a dnes je tam podmáčená louka, označil za problematický, protože oblast by bylo třeba odvodnit.

Zamítnutá studie na parkoviště za silnicí u Koldomu v Litvínově.Zdroj: archiv

Zamítnutá studie na parkoviště za silnicí u Koldomu v Litvínově.  Zdroj: archiv

Lidé se mohli vyjádřit k okolí Koldomu i při loňské radniční anketě. „Z ankety vyplynula intenzivní potřeba lépe parkovat, proto jsme to začali řešit,“ řekla starostka Kamila Bláhová (ANO).

Petr Globočník (Litvínov do toho!) upozornil, že odvodňovat zelené pozemky kvůli parkovišti je v rozporu se zásadami boje proti suchu. Dodal, že kromě parkoviště před Koldomem bude také nutné v blízké budoucnosti řešit dopravu u sportovní haly za obytným komplexem, kam po špatné komunikaci přijíždí řada aut hlavně při soutěžích. „Hrozí vážná újma na zdraví,“ uvedl.

Seriál Most! pronikl i na sobotní Ples města Most.
FOTO, VIDEO: Seriál Most! pronikl i na sobotní Ples města Most

Podle místostarostky Eriky Sedláčkové (KSČM) by výstavba nového parkoviště za silnicí neomezila parkování před Koldomem, zatímco při úpravě současné plochy bude řadu měsíců velký nedostatek míst pro auta. Byla pro obě varianty, ale v opačném pořadí. Proti parkovišti za silnicí byl radní Roman Ziegler (ANO). Podle něj by přecházení vozovky bylo nebezpečné a připomněl, že řidiči chtějí mít auto co nejblíže u domu.