Státní zámek Jezeří zahájí provoz pro veřejnost koncem března. Správa cenné památky na úpatí Krušných hor věří, že i letošní návštěvní sezona bude úspěšná. „Jezeří po revoluci začínalo od úplné nuly, nebyla tu okna, expozice. Teprve teď se dostáváme na podobný výchozí bod, jako měly ostatní zámky. Lidé o nás vědí a jezdí čím dál víc,“ říká kastelánka Hana Krejčová. Dospělí i děti se mohou těšit na osvědčené akce i na novinky. Rok 2018 je v Národním památkovém ústavu Rokem diplomacie a na zámku Jezeří budou připomínat významné osobnosti Maxe Lobkowicze a Jana Masaryka, kteří k zámku patří.

Kastelánka Hana Krejčová na archivním snímkuZdroj: archiv DeníkuJaká byla loňská sezona?
Patřila k nejlepším. Loni jsme zaznamenali výrazný nárůst návštěvníků, bylo jich 25 tisíc. Těší mě, že stoupá počet lidí, kteří si oblíbili nejen naše akce, ale i prohlídkové okruhy, jež se snažíme postupně rozšiřovat.

Kdy otevřete pro veřejnost?
Zámek Jezeří se letos otevře o Velikonocích, poprvé na Velký pátek. Od pátku 30. března do pondělí 2. dubna bude areál zámku otevřen od 10 do 17 hodin. Poslední prohlídka začne v 16 hodin. V dubnu bude zámek i areál pro návštěvníky otevřen pouze o víkendech od 10 do 17 hodin.

Na vůz projíždějící tramvajovou křižovatkou u bloku 100 v Mostě kdosi zaútočil kameny. Jeden z nich rozbil okno v salonu pro cestující. Pasažéři zažili šok.
Děti zaútočily kameny na projíždějící tramvaj. Cestující byli v šoku

Máte pro návštěvníky nějaké překvapení?
Letošní novinkou v památkových objektech bude celostátní projekt Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Toto téma je nám blízké, protože historie Jezeří je spojena s Maxmiliánem Ervínem z Lobkowicz, vlastníkem zámku, který byl významným diplomatem ve službách Československé republiky. V roce 1938 odešel do exilu ve Velké Británii, kde se stal výraznou osobností protifašistického odboje. Málo se také ví, že na Jezeří jezdil jeho přítel, ministr zahraničí Jan Masaryk. Teď, kdy je 100. výročí naší republiky, je ideální možnost si obě osobnosti připomenout. Proto chystáme expozici o první republice, na které představíme i tehdejší životní styl. Pro speciální výstavu nám exponáty zapůjčí Muzeum T. G. Masaryka v Lánech.

Zdroj: Youtube

Zámek Jezeří Zdroj: YouTube.com/Pivson

Takže to bude docela prestižní záležitost, že?
Ano, mám z toho velkou radost. Bude to nosná akce letošní sezony. Výstavu chceme zahájit 30. června, kdy plánujeme i koncert sester Havelkových a dobovou módní přehlídku. Snažíme se také vytvořit Masarykův pokoj, aby si návštěvníci udělali představu, jak mohl vypadat při jeho pravidelných pobytech. Masaryk a Lobkowicz si byli hodně blízcí, což potvrzují i vzpomínky pamětníků.

Co ještě připravujete?
Dalším tahákem pro lidi bude určitě otevření nového okruhu, jehož součástí se stane vyhlídka z druhého zámeckého patra do krajiny s uhelným dolem ČSA. Tento okruh zahrne i Masarykův pokoj. Naši příznivci se mohou těšit i na festival Hudební léto na Jezeří, na Oživlá strašidla, na floristy a další akce.

Mostečan Matěj Břešťák vystupuje v cirkusu Ohana
Hororový klaun Matěj: Most bude vždy mým domovem

Jsou na zámku v plánu nějaké stavební úpravy?
Největší chystanou investicí bude celková obnova klasicistního divadelního a koncertního sálu. Projektová dokumentace je hotová, letos by se měla vysoutěžit firma. Práce možná začnou koncem roku a budou znamenat přelom v novodobé historii zámku. Vznikne nový reprezentativní prostor pro pořádání kulturních akcí, který zároveň doplní hlavní prohlídkový okruh. Sál patří k nejcennějším místům na zámku. Naši návštěvníci vědí, že se v něm v roce 1804 hrála premiéra Beethovenovy třetí symfonie Eroica, kterou slavný skladatel věnoval majiteli Jezeří Františku Maxmiliánovi z Lobkowicz.