Zvýšení zájmu o Mostecko zaznamenalo v červenci místní Centrum rozvoje turismu. Příčinami nejsou jen dovolené, ale zřejmě i lepší propagace a pokračující trend v cestovním ruchu, ve kterém velká skupina obyvatel ČR stále upřednostňuje poznávání tuzemska před zájezdy do zahraničí. Mostecko má proto větší šanci ovlivnit veřejné mínění v republice, kde ho stále doprovází pověst vykořeněné měsíční krajiny. Tohle označení místní patrioti i politici odmítají.

Vytrvalí Němci

„Nejvíce k nám jezdí turisté ze středních Čech a Prahy. Mezi cizinci převládají Němci. Řada z nich se opakovaně vrací, protože je zajímají novinky. Teď jsou to rumunský pravoslavný kostel, který ještě není otevřený, a napouštění jezera Most,“ sdělila včera Deníku pracovnice centra Miroslava Vernerová.
Přesunutý děkanský kostel v Mostě, který je už rok národní kulturní památkou, v minulém měsíci navštívilo o 200 lidí víc než v červenci 2010. „Převažují Češi,“ řekla kastelánka Ludmila Klimplová.

Podle turistického centra se velmi vyhledávanou atrakcí stalo i Uhelné safari, což jsou exkurze v uhelných velkolomech ČSA a Vršany a rekultivované krajině. Firma Czech Coal na svém webu informuje, že všechny letošní termíny exkurzí do šachet jsou rezervované. Zájemci se mohou registrovat jako náhradníci.

Památky se snaží

Státní zámek Jezeří láká lidi s baterkou na noční prohlídky 5. a 6. srpna od 21.30 hodin. Potrvají 90 minut. Dobrodružnou prohlídku si není nutné předem zamluvit. Vstupné je 100 Kč, děti 50 Kč.

Druhou večerní prohlídku pořádá 13. srpna od 21 hodin i osecký klášter, kam jezdí litvínovská MHD. Vstupné je také pro děti 50 Kč, pro dospělé 100 Kč. „O prohlídky je velký zájem,“ řekla vedoucí Informačního a turistického centra Osek Jana Máčková.