„Rekonstrukce trvala rok a vyšla na 28 milionů korun,“ řekl při Dni otevřených dveří Lubomír Šlapka (na snímku), výkonný ředitel organizace Most k naději, která je provozovatelem centra. Objekt, který je starý zhruba 60 let, měl velké energetické nároky. Podle ředitele Šlapky se například protopilo až 400 tisíc korun ročně, proto muselo zákonitě dojít na jeho rekonstrukci. „Díky tomuto projektu by se tyto nároky na spotřebu tepla měly výrazně snížit,“ doplnil ředitel.

Kameny v okně

Dům humanity je unikátní v tom, že soustřeďuje několik oborů sociálních služeb, většinou těch, které veřejnost příliš neakceptuje. „Občas nám to někdo z kolemjdoucích připomene tím, že v okně přistane nějaký ten kámen, ale na to už jsme zvyklí,“ prozradil Šlapka. Podobný Dům humanity je i v Liberci, kde rekonstrukce přišla na 30 milionů korun. Samotné původní Kcentrum zde začínalo v roce 1995 a patřila mu polovina budovy. Dnes už organizaci patří celá.

Zdejší Linka duševní tísně patří k hodně frekventovaným. Na nedostatek práce si její operátoři rozhodně stěžovat nemohou. Zvlášť v loňském roce a letos. Podle vedoucí Jiřiny Venclíčkové se několik let pohyboval průměr ročních telefonických kontaktů kolem počtu dva a půl tisíce. „Loni už to bylo šest tisíc kontaktů za rok a letos, kdy jsme za polovinou roku, už je to šest a půl tisíce kontaktů,“ řekla Venclíčková.

Žádosti o pomoc jsou různorodé. Od strachu ze špatného prospěchu ve škole přes útěk z domova až po pokusy o sebevraždu. „Měli jsme i případ, kdy se na nás s prosbou o pomoc obrátil chlapec, který se doma rodičům svěřil se svou sexuální orientací a otec jej okamžitě vyhodil z bytu. Nebo ženy, která chtěla skoncovat se životem, ale nakonec si to rozmyslela a zavolala. Naštěstí s ní operátor komunikoval tak, že dokázal navést záchranku do jejího bytu a v poslední chvíli se ji povedlo zachránit,“ přidala dva z případů linky Jiřina Venclíčková.

Pro celý region

Dům humanity poskytuje ambulantní formou sociální a adiktologické služby uživatelům návykových látek včetně alkoholu a patologickým hráčům, dále pak osobám na počátku abstinence a rodinným příslušníkům či jiným blízkým osobám závislých. Linka duševní tísně představuje první pomoc lidem, kteří se octnou v problémech. Terénní protidrogový program pak poskytuje sociální služby přímo v ulicích měst, většinou v přirozeném prostředí klientů, a to ve městech Most, Bílina, Osek, Duchcov, Litvínov, Žatec, Louny a v přilehlých lokalitách.