Trojice středních škol z Litvínovska patří mezi šest škol, které letos podporuje Nadace Unipetrol. Vzdělávací program je založený na projektovém vyučování a studentům umožňuje získat poznatky a znalosti z oblasti vědních, technologických a inženýrských oborů. Závody vodíkových aut jsou jeho vyvrcholením.

Studentské týmy sestavují vodíková auta s co možná největší rychlostí, ale hlavně nejdelším dojezdem. V rámci vyučování jsou pak do programu zařazeny přednášky o změně klimatu a možnostech obnovitelných zdrojů.

V rámci podpory získala každá škola základní sadu na sestavení vodíkového auta v hodnotě bezmála sto tisíc korun. „Musí auto odlehčit, předělat, vymyslet a to tak, aby mělo co největší efektivitu a spotřebovalo co nejméně paliva. Studenti se práci na sestavování auta věnují ve svém volném čase za podpory pedagogů. V týmu jsou studenti, kteří mají se sestavováním modelů a ježděním s modely zkušenosti,“ přiblížil práci na projektu Martin Laxa z Gymnázia T. G. Masaryka Litvínov.

Závody národního kola se konají v dubnu v Ostravě. Nejlepší týmy pak postoupí do mezinárodního kola, které se pojede v Praze.