Pan Vlastimil Kohout přijíždí se svým zbožím na vánoční trhy každoročně a vždy se na na ně rád vrací. „Už si ani nepamatuju, kdy jsem zde byl poprvé, už to pár let bude. Každý rok máme i velké tržby, lidé si na sladké potrpí,“ raduje se obchodník Kohout. Návštěvníkům nabízí sladkosti všeho druhu.

I manželé Chaloupkovi přijíždí své vánoční zboží nabídnout zákazníkům již po několikáté. „Lidé nejvíc nakupují jmelí, aby ho mohli darovat. Ti, kteří nemají nikoho, kdo by jim ho daroval, koupí si ho sami. Jezdíme sem už hodně dlouho, to ještě vlastně byly naše holky malý,“ zavzpomíná paní Chaloupková.
Stovky lidí proudily včera v prostorách mezi Repre a magistrátem Mostu. V dřevěných stáncích najdete všechno možné od klobás, svařeného vína a medoviny až po parfémy, svíčky nebo klasické jmelí. Objevíte tu ovšem i věci, které toho s vánočními trhy moc společného nemají. Jako třeba svetry, či stříbrné a kožené šperky. „Na trhy chodíme každý rok. Vždycky si tu se známými vypijeme svařák a dáme si klobásu. Děti se podívají na ovečky v ohrádce. Je to taková každoroční pohoda,“ nechala se slyšet Martina Konopásková a usrkla z papírového kelímku vánoční svařák. Vedle dalšího stánku postává mladý pár. Muž je zcela obložen nákupními taškami a jeho přítelkyně vybírá poslední drobné dárečky pro známé.

Předvánoční doba s sebou přináší i různá úskalí například v podobě zvýšené aktivity různých kapsářů a zlodějíčků. V souvislosti se situací mostečtí policisté přijali opatření, jehož cílem je snížení tohoto druhu kriminality. V místech, kde se zmiňovaná trestná činnost nejvíce vyskytuje - nákupní centra a přilehlá parkoviště - se ze strany Policie ČR zvýšil výkon služby. O tom, že jsou problémy se zloději, mluví i obchodník Vlastimil Kohout. „Často sem chodí zloději, ale chytnete jednoho a oni už si to poví mezi sebou, že to u mne nemají jednoduché. A už nepřijdou,“ vyjádřil se k problému předvánočních krádežích.

Na mnoha krádežích mají podle policie také svůj podíl přímo občané a to v podobě nepozornosti a neopatrnosti. Policisté se totiž velmi často setkávají s krádežemi volně odložených věcí zejména do nákupních vozíků.