„Nemůžeme to takhle nechat. Ty cesty jsou ve velmi špatném stavu. Postupujeme standardním způsobem, což znamená, že pokud se nedohodneme na reklamaci, budeme to muset řešit soudní cestou," řekl místostarosta Litvínova Milan Šťovíček.

Právní oddělení města vypracovalo takzvanou předžalobní výzvu, která zamířila na adresu zhotovitele, tedy společnosti Metall Quatro. „Pokud nedojde ani v tomto případě k nápravě, bude předložen návrh na řešení soudní cestou," uvedl tajemník litvínovského městského úřadu Josef Skalický. Na krocích vůči projektantovi - firmě ARCADIS Bohemiaplan - se radnice bude muset domluvit s ministerstvem financí, které bylo investorem.

„Nezlobte se, ale nebudu to řešit přes média," řekl Mosteckému deníku Milan Karfík z vedení společnosti Metall Quatro. Zástupci ARCADIS Bohemiaplan se k záležitosti nevyjádřili.

Opravíme to sami?

Areál, který je revitalizovaným územím po hlubinné i povrchové těžbě, byl slavnostně otevřen na konci června roku 2012. Již v říjnu téhož roku se objevily první trhliny. Postupně se přidávaly další. Město nechalo už loni některé cesty uzavřít. „Pokud to bude nutné, uzavřeme další, protože neseme za návštěvníky zodpovědnost," podotkl Milan Šťovíček.

I kdyby radnice nakonec přeci jen s reklamací či u případného soudu uspěla a ze strany projektanta nebo zhotovitele by muselo dojít k nápravě, vše by trvalo hodně dlouho. Město proto začalo zvažovat variantu, že by udělalo nejnutnější opravy samo. „Nyní zjišťujeme, zda bychom neohrozili reklamační řízení, kdybychom tam teď začali něco dělat. Vedoucí příslušného odboru nám nicméně sdělil, že by nás ty opravy vyšly na miliony, protože je nutné sanovat podloží," doplnila místostarostka Erika Sedláčková. Areál je stále takzvaně v záruce. Ta vyprší až v průběhu příštího roku.