Krušnohorská obec se 75 obyvateli je rozhádaná a i když krajský soud další opakování voleb odmítl, přesto se možná uskuteční. Tři zastupitelé uskupení SNK pro rozvoj obce Český Jiřetín hrozí bojkotem ustavujícího zastupitelstva, pokud bude na starostku opět kandidovat Věra Ličková (nez.). ČTK to řekl lídr sdružení František Lipár. Počet zastupitelů by tak klesl pod pět, což by znamenalo další volby.

Podobný scénář nastal už po říjnových volbách, tři zastupitelé okolo Lipára tehdy složili mandát a vynutili si nové volby, které se nakonec konaly v dubnu.
Jejich konání pak napadli u krajského soudu, který sice ve středu konstatoval dílčí pochybení, ale prý příliš málo závažné na to, aby se hlasování muselo opakovat.

Obec distribuovala společně s hlasovacími lístky i letáky propagující sdružení okolo starostky.

„Použili jsme obvyklý algoritmus: protizákonnost musí být zřejmá, a musí být zřejmá i souvislost mezi lepším výsledkem a protizákonností, a navíc musí být protizákonnost taková, aby k ovlivnění výsledků došlo,“ uvedla soudkyně Markéta Lehká.

I když porušení zákonnosti připustila, s ohledem na velikost obce a úzké vztahy mezi kandidáty a voliči prý výsledky vážně ovlivněny nebyly.

Lipár to akceptoval a ani o ústavní stížnosti neuvažuje. Místo toho má jinou zbraň. „Paní Ličková prostě starostku dělat nebude. Pokud ji budou navrhovat jako starostku, ustavujícího zasedání se nezúčastníme. Pak by musel krajský úřad vypsat nové volby. Ale s kýmkoli jiným jsme ochotní spolupracovat,“ řekl ČTK.

Starostce vytýká především špatné hospodaření a chce, aby opozice dostala post místostarosty a mohla starostu kontrolovat.

Atmosféru vyhrotilo i ustavující zastupitelstvo, které na konci dubna starostka svolala, přestože tou dobou soud o platnosti voleb ještě nerozhodl.
„Nakonec se ale nesešlo, takže není o čem diskutovat,“ řekla na konci minulého týdne Ličková.