Stačí jen sednout do autobusu. Na LCD obrazovkách v městské hromadné dopravě se totiž začínají objevovat zapeklité hádanky a paměťová cvičení, nad kterými se každopádně zapotí i ten nejbystřejší.

Projekt, který před půl rokem odstartoval v Liberci, Hradci Králové a Pardubicích, se nyní rozšířil i do Ústí nad Labem, Chomutova, Jirkova, Mostu, Litvínova a Teplic. „Každé dva týdny je zařazena nová hádanka, která je zaměřená na jinou oblast kognitivních funkcí. Cestující si tak mohou prověřit svou paměť, prostorovou orientaci, logické myšlení i kreativitu,“ popsala manažerka projektu Markéta Fixová.

Podle dosavadních ohlasů si lidé cvičení pochvalují. Hlavu si nad nimi mohou lámat už v 19 městech v republice. Spoty, které rozvíjí mozkovou činnost, si cestující spontánně vybavují a pravidelně je sledují. Celých 73 procent lidí je vnímá jako užitečné. Přesto si spousta Čechů neuvědomuje, že mozek funguje jako sval.

„Chceme lidem ukázat, že mozek je třeba trénovat, jinak ochabne. V MHD nyní běží spot na prostorovou představivost, u kterého si lidé musí představit abecedu pozpátku a najít správné písmeno. Hodně z nich nám píše, že se u řešení pořádně zapotili a často nad ním přemýšleli ještě doma,“ dodala Fixová.