Systém má zajistit bezpečnost cestujících při provozu vlaků bez strojvedoucího, na kterých majitel „Švestkovky“, společnost AŽD Praha, rovněž v současné době pracuje.

Mluvčí AŽD Jiří Dlabaja popsal, že zařízení funguje tak, že se adaptabilní dveře ve stěně otevřou až po zastavení vlaku. „Autonomní vlak bez strojvedoucího přijede k nástupištní hraně s dveřmi a zastaví na přesném místě. Poté se otevřou dveře jak u vlaku, tak i ty nástupištní, “ vysvětlil Dlabaja.

V tuzemsku bychom podobný systém zatím hledali marně. Švestková dráha a vlaková stanice v městečku Třebenice tak bude vůbec prvním veřejným místem, kde se nástupištní dveře budou testovat.

Plány společnosti AŽD vítá jako zajímavost také třebenická starostka Eva Hajná. „Já jsem pro. Bude to určitě zajímavé zpestření. Se společností AŽD máme dobrou spolupráci a Švestkovou dráhu využívají nejen místní, ale také turisté, kteří míří do Českého středohoří,“ poznamenala.

Podle Dlabaji se systém nástupištních dveří používá různě po světě hlavně při provozu metra, kde jezdí soupravy bez strojvedoucích. „Stejně tak je lze využít i pro autonomní vlakovou dopravu. Na takovém vlaku právě společnost AŽD intenzivně pracuje. Půjde o vlak pro širé trati,“ nastínil Dlabaja. Nástupištní stěnu už má společnost vyrobenou, v současné době ji testuje ve svém závodě.

Švestkovou dráhu koupila společnost AŽD od státu v roce 2016. Od té doby lokálka mezi Lovosicemi a Mostem pojmenovaná podle ovocných stromů, které ji lemují, prošla rozsáhlými opravami a modernizací. Od loňského prosince se tu mohou cestující svézt na pravidelné lince, která je z Mostu prodloužená až na horní nádraží v Litoměřicích. Platí tu dopravní tarif Dopravy Ústeckého kraje.