Boženě Zajícové se někdo vloupal do špajzky. „Vzal jen dvě konzervy,“ řekla včera Deníku sedmdesátiletá žena. Komoru má na chodbě u bytu. Týden před krádeží vyplašila zloděje, který poškodil zámek. Uviděl ji a utekl. Měl prý 25 až 35 let. Asi se vrátil.
Seniorka bydlí na sídlišti u nádraží. Právě tato oblast, spodní část ulice Moskevská, je na seznamu rizikových míst, kde častěji než jinde dochází ke krádežím a násilnostem. Seznam se objevil ve velké policejní zprávě o mostecké zločinnosti za rok 2010.
Podle dokumentu, který redakce získala, násilná kriminalita byla, je a bude hlavně tam, kde jsou restaurace nižší cenové kategorie, herny a diskotéky. „V Mostě se jedná například o nákupní středisko Kahan, objekt Medúza nebo okolí ubytovny Domino,“ uvádí ve zprávě policie.
Lidé by také měli být opatrnější na okraji Sedmistovek v ulici Višňová, kde se v hospodách a hernách scházejí ti, které policie nazývá „občané s nižším sociálním statusem“.
hospodářská krize, nevšímavost lidí a jejich nízké právní vědomí, anonymita sídlišť, nedbalost při zabezpečení majetku, přetrvávající přesvědčení, že „kdo nekrade, okrádá svou rodinu“. Zdroj: Policie ČR
Další rizikovou oblastí je okolí bývalého objektu Telecom s věžáky, budovou úřadu práce a Business centrem. Tam je podle policie příliš velká anonymita prostředí, kde je zločinec ve výhodě: může poměrně snadno a nepozorovaného uniknout, ikdyž je v centru města.
Nejvíc kapsářů a dalších zlodějíčků zaznamenala policie v nákupních střediscích, městské hromadné dopravě, na diskotékách a restauracích. Za rizikové lze označit Central, Kaufland, Prior, Tesco, Medúzu s Paladiem, Neprakta klub a vlakové nádraží. Policisté ale zároveň upozorňují, že za většinu krádeží mohla loni nepozornost a nedbalostí okradených. Ti si tašky nechali v nákupním vozíku nebo je měli otevřené. Často také položili peněženky či mobily na místo, které nehlídali, a zloději toho bleskurychle využili.
Z linek MHD je nejrizikovější autobusová „Třicítka“ a tramvajová „Čtyřka“. Zloději v nich kradou věci z tašek, batohů, kabelek i z kapes oděvů. Zvláštností krádeží v MHD je podle policie věkový průměr okradených: 21 let.
Zvláštní formou lupu jsou „útěkové“ krádeže se strhnutím nebo vytržením kabelky, telefonu, šperku nebo peněženky z ruky či krku. To se stává obvykle mimo budovy. U mužů bývají nejčastěji napadeni mladíci pod 22 let a pak i ti starší nad 50 let věku.
„Pachatel si vybírá oběť, která je většinou fyzicky slabá a neočekává od ní účinnou aktivní obranou reakci,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková. U majetkové kriminality loni policisté objasnili o 110 trestných činů víc než v roce 2009.