„Nejhezčí je žluťák Anettka," obdivuje pískový odstín srsti pětiletá Natálka Vostarková. Za upravený vzhled vděčí klisna právě skupince táborníků, kteří se nebojí vzít každé ráno do ruky kartáč a pořádně ji vyčistit od hlavy až po kopyta.

Po práci brokolice

„Chceme dětem ukázat, že se o koně musí i pravidelně starat a není to jenom o ježdění. Pomáhají nám i s kydáním a úklidem. Samozřejmě se jedná o drobné úkoly," vysvětluje vedoucí druhého turnusu Martina Koptová.

Ukázněnost dětí se projevuje i v dalších aktivitách. Kvůli velkým vedrům se věnují spíše teoretické přípravě na ježdění.

Všech patnáct táborníků napjatě sleduje výklad praktikantky a s naprostou samozřejmostí pojmenovávají obrázky promítané na plátno.

„To je čabraka," suverénně odpovídá šestiletá Lucka Chýlová při pohledu na látkový chránič uší pro koně.

Když skončí výklad, nastává čas na využití bazénu, který se nachází na trávníku hned vedle stáje. Stačí se jen namazat opalovacím krémem a hurá do vody. Někteří se osvěžují v bazénu, další dovádí na trampolíně a pár holčiček zůstává věrných tématu tábora a hrají si s plyšovým koněm na dece. Zatímco ti opravdoví jako klisna Anettka už budou dnes jen odpočívat.

S dvanáctou hodinou přichází čas na doplnění energie. Pro děti je připraven oběd. Pochutnávají si na brokolicové polévce a rybím filé. Vše je připraveno podle přísných zásad zdravé výživy. Po obědě oznamuje vedoucí dětem překvapení: „Budeme malovat na podkovy."

Kromě barevných podkoviček pro štěstí si děti z tábora odnesou i pestré tričko s jezdeckými motivy. „Tento turnus máme totiž barevný týden," vysvětluje Koptová.

Jezdecká společnost z hipodromu v Mostě pořádá tento rok turnusy hned čtyři. Ovšem během února byly beznadějně vyprodané.

„Někteří rodiče si tábor zamlouvají hned rok dopředu," říká Koptová. Za 3000 korun mají děti na pět dní postaráno o zábavu i o jídlo od osmi do tří hodin. Vzhledem k tomu, že na hipodrom nezajíždí městská hromadná doprava, by pro některé rodiny mohl být problém dítě na místo dovézt. „Myslím si, že kdo má o koně opravdu zájem se do areálu vždy nějak dostane," vysvětluje Koptová.

Na Mostecku jsou příměstské tábory velmi oblíbené. V těchto dnech probíhají i pobyty zaměřené na in-line bruslení nebo sport. Je ovšem nutná včasná rezervace, protože v jarních měsících bývá kapacita obvykle zaplněná, a to včetně náhradníků. Již tradičním pořadatelem táborů přímo ve městě je Středisko volného času v Mostě. Nově se přidávají i soukromé agentury.

Markéta Prosová