Ačkoli se to nezdá, mohou být pořádně rozdílené. Most a Litvínov jsou v tomto ohledu jako nebe a dudy.

V Litvínově pořádají tiskové konference s poměrně drtivou pravidelností, vždy ob týden ve středu, dva dny po jednání Rady města.

Začínají v deset dopoledne v radničním salonku hned vedle obřadní síně. Novináři, kterých je přítomných vždy kolem pěti, si po příchodu mohou přečíst tiskovou zprávu a občerstvit se. Žádné hody nečekejte, k dispozici je káva a minerálka.

„Už jsme tu všichni? Můžeme začít?" zeptá se téměř pokaždé starosta Milan Šťovíček. Když byl poslancem, tiskovky značně zanedbával, ukázal se na nich tak jednou za dva měsíce. Teď je naopak jako poslušný školák, co si nedovolí vynechat důležité vyučování. Stejně poctiví jsou i místostarostové Karel Linhart a Erika Sedláčková. Chybí jen když čerpají dovolenou.

Už to viděl pan Volák?

Doplňuje je i tajemník Valdemar Havela a poměrně často radní Vlastimil Doležal.

Bez dlouhých průtahů se přechází k dotazům. Nedávno nám Karel Linhart ukazoval plány rekonstrukce Mostecké ulice a vysvětloval její náročnost. Bylo to jen pár dní poté, co do něj na únorovém zasedání rýpali zastupitelé, zejména pak Daniel Volák, aby se domluvil se zainteresovanými společnostmi a opravu páteřní silnice, která by měla trvat sedm měsíců, zkrátil.

„Už jste ty omalovánky ukázal panu Volákovi?" neudržela jsem se a vypálila ze sebe. Místnost zaplavil smích. „No, až jsem si kvůli Vám málem vylil kafe," usmíval se Šťovíček.

Dobrá atmosféra provází prakticky každou litvínovskou tiskovou konferenci. Docházím na ně už několik let, současné vedení města je třetí, které coby novinářka zažívám. Stejně uvolněné prostředí panovalo například i za „vlády" Daniela Voláka a Martina Kliky.

Zato v Mostě jsem absolutním nováčkem. Mám za sebou asi čtyři tiskovky. Mohlo jich být víc, ale od začátku roku jsou v tomto ohledu na magistrátu velké prostoje. Jednou to byl i měsíc.

Místnost v 1. patře s kulatým stolem je plná ocenění, kterých město dosáhlo například díky svým webovým stránkám. Konference se konají v pátek od devíti hodin. Bohužel, ještě jsem od ledna jejich prostřednictvím nemohla položit dotaz Vlastimilu Vozkovi. „Pan primátor je na služební cestě," vysvětlila naposledy tisková mluvčí Alena Sedláčková. Ochotná paní, jež tiskovky vždy „moderuje". O pravdivosti informace ohledně primátora se lze jen dohadovat.

Vozka nebyl od ledna ještě ani jednou. Vlastně se dá říct, že co tiskovka, to další volná židle na straně magistrátu. Nejdříve byli přítomni dnes již bývalý náměstek Karel Novotný a jeho kolegové Hana Jeníčková a Luboš Pitín. Poté dorazili Jeníčková s Pitínem a naposledy přišel do jámy lvové už jen Pitín. Zaslouží spoustu bodů za snahu. Jistě, Most je o poznání větší město a jeho představitelé mají více povinností, taková absence už je ale na zamyšlenou.

Končíme, odejděte

Příště to možná odříká mluvčí a pak si akorát vezmeme bagety, připravenou tiskovou zprávu a půjdeme.

Mimochodem, nebudu si tu hrát na bůhvíco, jídlo je v Mostě největším plusem. Housky plné čerstvé zeleniny, skvělého salámu nebo smaženého sýra. K tomu minerálky, džus a káva.

Občas by ale někdo asi radši vyměnil minerálku za lepší přístup. „Pan Vokurka, ještě dotaz," vyzvala nedávno Alena Sedláčková mého kolegu k položení otázky. Asi desáté a poměrně pichlavé. „Alenko, už to, prosím ukončete," prohodila k ní mezi řečí Hana Jeníčková. Blížila se desátá hodina.

Novinářů nepřichází na magistrát o moc víc. Nežertuje nikdo, ani „veteráni" co dochází už řadu let. Inu, současná situace kolem městské politické scény tomu není nakloněná. A co bych taky chtěla, na tiskovkách se má pracovat, nikoli rozhazovat vtipy.

Na obou radnicích po skončení tiskových konferencí ještě odpovídají na otázky, které novináři nechtěli házet do ringu před kolegy, v Mostě pak nastupují na scénu i lokální televizní kamery.