„Nádhera!" hodnotí bez přemýšlení Mosteckou slavnost Marie Mazourová. Slunce zapadá a ona drží u kostela v náručí svého jednoročního spícího synka Karla. Všude je plno lidí. Leží na dekách, stojí fronty na jídlo a pití, hlídají děti na kolotočích nebo poslouchají koncerty u dvou pódií. Někteří tančí. Osmadvacetiletá Marie přijela na slavnost z Bečova. A s ní její maminka a teta. V kočárku spí další mimino. Jakoby bylo kolem naprosté ticho. Rodinka je na slavnosti poprvé. Líbí se jí zábava pro děti a výběr zpěváků. Od dechovky pro řízný rock. Za rok chce Marie přijet znovu.

Slavnost letos začala průvodem z 1. náměstí. V čele šli horníci s vlajkou Mostu, primátorem a jeho manželkou, za nimi procesí s dechovkami, mažoretkami a spolky. Na silnici a chodníku se k nim připojily stovky Mostečanů. Někteří mávali na pozdrav a primátorský pár jim pozdravy opětoval. Uprostřed kráčel v kostýmu Švejka Přemysl Kubišta se svou plzeňskou marškumpačkou. „Je to dobré," chválil průvod. Obával se, že kapely budou hrát najednou a vznikne hudební paskvil. „Kapely se ale postupně střídají. To jsem ještě nezažil," uvedl Švejk, jehož soubor pak bavil u kostela dospělé produkcí z éry Rakouska-Uherska.

Zábavě u kostela se politika nevyhnula. Komunistický hejtman Oldřich Bubeníček, který přijel na zahájení, na hlavním podiu prohlásil, že navštívil páteční Dny horníků a věří, že na Mostecku se bude nadále těžit uhlí. Frontman legendární skupiny Progres Pavel Váně se večer s diváky rozloučil zvoláním: „Běžte k volbám!"