Na prevenci lidé dbají díky projektu adresného zvaní Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Na prohlídky zve klienty, kteří na ně mají nárok, ale přesto se jich neúčastnili.

AMA - SOP, mostecká organizace sdružující onkologické pacienty, jejich rodiny a přátele oslaví 20 let své činnosti akcí Plaveme prsa, která má zviditelnit prevenci nádorového onemocnění prsu.  Akce vznikla ve spolupráci s Aquadromem Most a VZP Most a bude v neděli 12. října od 9 do 17 hodin. Akcí bude provázet moderátor. Můžete se těšit i na bohatý program pro celou rodinu, dětské taneční vystoupení, břišní tance, měření tlaku a tuku v těle, hry pro děti, první pomoc, samovyšetření prsu, plavání pro dobrou věc a další. „Přijďte si zaplavat a pomoci tak dobré věci,“ láká sociální pracovnice Saša Vaňková z AMA.

„Včasné zjištění nádorového onemocnění v naprosté většině případů zásadně zvyšuje šanci pacienta na uzdravení. Například u rakoviny prsu lékaři ročně zjistí více než šest tisíc nových případů, zhruba dva tisíce žen na ni umírá. Odhalení nádoru v počátečním stadiu může snížit úmrtnost až o třetinu,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Pro mamografické vyšetření prsu se v prvním pololetí rozhodlo 17 254 žen z Ústeckého kraje. Před rakovinou tlustého střeva a konečníku se má na pozoru dokonce 23 756 klientů VZP. 

K preventivním prohlídkám letos pojišťovna vyzve 1,2 milionu lidí. Příští rok přijde pozvánka znovu těm, kteří na první výzvu nereagovali a na vyšetření nepřišli.