Projekt vydobytí hnědého uhlí, které se nachází mimo jiné pod obcemi Černice a Horní Jiřetín, těžaři pozastavili na počátku letních prázdnin se zdůvodněním, že vše v současné době záleží na vládě, která se musí vyjádřit, zda je pro ni uhlí strategickou energetickou surovinou či nikoliv.
„Byla však pozastavena jen jedna třetina projektu. A to ta nejdůležitější pro obyvatele. Pouze jsme nezačali vykupovat pozemky,“ vysvětlil včera ředitel útvaru speciálních projektů MUS Vladimír Zemánek s tím, že ostatní přípravy na těžbu uhlí v dané lokalitě pokračují.

Zemánek také dodal, že pozemky od majitelů v daných obcích začne Mostecká uhelná vykupovat hned, jak se situace kolem energetiky vyjasní.
Těžaře neznepokojilo ani vyjádření premiéra Mirka Topolánka, který před nedávnem při tiskové konferenci v Mostě na Hněvíně uvedl, že by rád přizval k jednání i těžaře a začal s nimi diskutovat o odpisu uhlí v oblastech, kde by hrozil zánik obcí. „Tyto události bedlivě sledujeme a analyzujeme. Pro nás je ale důležité, co řekne vláda, či příslušná ministerstva. Na přehodnocení energetické koncepce státu nyní pracuje tzv. Pačesova komise, tedy skupina odborníků v čele s profesorem Pačesem, který je dostatečnou autoritou,“ uvedl Zemánek.
Mostecká uhelná si také nechce připouštět, že by se v budoucnu o prodeji pozemků v Horním Jiřetíně a Černicích nedokázala dohodnout se všemi vlastníky. „Myslíme si, že až se vláda jasně vyjádří, tak se celý projekt někam posune,“ uvedl Zemánek s tím, že je pro těžaře důležité, aby s nimi začali debatovat i jiřetínští zastupitelé, protože obec je vlastníkem určitého počtu nemovitostí. Starosta města Horní Jiřetín Branko Glavica navázání hovorů s těžaři ale neočekává. „Jednou jsme si odhlasovali, že s nimi o likvidaci obce jednat nebudeme, takže ne,“ řekl Deníku.
Se současnou nabídkou pro jiřetínské a černické obyvatele ale nemůže MUS čekat na rozhodnutí vlády donekonečna. „Doufáme, že rozhodnutí padne do půlky příštího roku. Pokud se tak nestane, budeme muset zhodnotit, co to pro Mosteckou uhelnou znamená,“ dodal Zemánek.
Odpůrci těžby však nemohou jásat, pokud se opravdu v daném časovém horizontu vláda nevyjádří. „To uhlí tam stále je, nikam nezmizí. Vláda může zjistit třeba až za tři roky, že uhlí, které pod Jiřetínem je, nutně potřebuje,“ vyjádřila se tisková mluvčí MUS Liběna Novotná. Zemánek k této věci dodal, že pak už se vykoupení pozemků může projednávat za jiných podmínek. Glavica se k této věci vyjádřil s tím, že samozřejmě uhlí nikam nezmizí a že k takové situaci může dojít. „Ať si to uhlí klidně vytěží. Ale ať je to takovou metodou, která nebude ničit krajinu a naše domovy,“ řekl starosta Horního Jiřetína.