Naráží tím na Bursíkovo angažmá v poradenské firmě, která bývalé společnosti Mostecká uhelná v letech 2000 až 2003 údajně poskytla konzultace týkající se otázek spojených se strategickým záměrem těžařů zpřístupnit zásoby hnědého uhlí za územními limity k budoucímu využití. To však Bursík popírá.

Bursík, který povede svou kampaň symbolicky z těžbou uhlí ohroženého Horního Jiřetína, tvrdí, že pro těžaře řešil možnosti spoluspalování biomasy v kotlích s uhelnými granulemi a také otázky liberalizace elektroenergetického trhu. Czech Coal prý proti němu vede diskreditační kampaň.
"Ani kandidatura pana Bursíka nic nemění na tom, že společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal je nadále připravena realizovat projekt zpřístupnění zásob uhlí za územními limity a bude spolupracovat s občanským sdružením Dialog, jež zastupuje nemalou část obyvatel Horního Jiřetína," řekla Novotná.

Žádnou výraznou změnu po oznámení kandidatury Martina Bursíka neočekává ani předseda sdružení Dialog Petr Leichner. "Nemyslím si, že by přítomnost pana Bursíka v Horním Jiřetíně nějak výrazně ovlivnila dalčí vývoj v obci. Otázkou je, zda se zelení dostanou do sněmovny. V tom případě by snad byl jejich hlas více slyšet. Přesto si nemyslím, že to bude mít pro Horní Jiřetín nějaké reálné dopady," uvedl.

Naopak pozitivně vnímá Bursíkovu kandidaturu místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ). Poukázal na Bursíkovu dlouholetou angažovanost v otázce zachování limitů těžby hnědého uhlí i kritiku povrchového dobývání uhlí. "Vedle Ivana Dejmala jej vnímám jako nejvýraznější osobnost, která už od poloviny 90. let hájí limity těžby uhlí. Považuji Martina Bursíka i jako jednoho z mála lidí, který je schopen utkat se ve volbách v přímém střetu s Jiřím Paroubkem, Petrem Gandalovičem či Milošem Zemanem. Pro Horní Jiřetín i Ústecký kraj je Bursíkova kandidatura velkým přínosem," doplnil.

Zástupci sdružení Dialog zahájí ještě tento měsíc jednání s vedením společnosti Litvínovská uhelná o nových podmínkách přesídlení v případě prolomení limitů těžby uhlí. Podkladem pro výpočet ceny za odkoupené domy a pozemky budou jejich odhady. Vedení Horního Jiřetína s těžaři jednat odmítá.
Prioritou obou obcí je podle Buřta jejich zachování a rozvoj, což předpokládá neprolomení stávajících limitů těžby. Zastupitelé navíc požadují i odpis zásob uhlí pod oběma sídly. Sdružení Dialog Buřt označil za soukromou iniciativu lidí, kteří nemají žádné pověření či mandát, aby mohli jednat za obě obce.

Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před pěti lety odmítli. Zastupitelé odmítají s těžaři jednat právě na základě výsledku lidového hlasování, což je ale podle Novotné v rozporu s horním zákonem.

Skupina Czech Coal je připravena investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přemístění obcí.

Zatímco Bursík je tvrdý odpůrce prolomení limitů a požaduje i odpis zásob uhlí za limity, volební lídr sociálních demokratů v Ústeckém kraji a předseda strany Jiří Paroubek dnes oznámil, že osobně by byl pro těžbu uhlí za limity. Trvá však na krajském referendu. Pro prolomení limitů se přímo vyjádřil další ústecký krajský lídr v květnových volbách a předseda Strany práv občanů Miloš Zeman. ODS je v současnosti proti prolomení limitů. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek před několika dny v Ústí nad Labem řekl, že limity možná nebude třeba nikdy prolomit.