Dlužní řidiči si navíc ze svého prohřešku nic nedělají, mnozí z nich tvrdí, že prý nevěděli, že se za parkování platí. Pokud je nachytá strážník mohou dostat až několika tisícovou pokutu.

Je krátce před polednem, vydávám se směrem k mosteckému magistrátu a cestou se zastavuji u podélného stání v blízkosti Prioru. Stojí tu dvanáct aut a povolenku od magistrátu či parkovací lístek má za předním oknem jen sedm z nich. Ostatních pět řidičů se asi neobtěžovalo si pro lístek do automatu, který stojí jen několik metrů opodál, dojít.

„Tady se platí? To jsem nevěděl,“ snaží se omluvit svůj přestupek řidič. Jeho vůz přitom stojí jen kousek od dopravní značky, která řidiče na placené stání upozorňuje. Po chvíli dorazím na parkoviště před obřadní síní magistrátu, chvíli mi trvá, než se v cedulích označující místo pro parkování s povolenkami magistrátu zorientuji. Míst, kde smí řidiči zaparkovat jen s povolenkami, je zhruba polovina. Ta ostatní jsou pro veřejnost. Ale pokud si myslíte, že tedy lidé, kteří vyráží do města či na magistrát, parkují právě na místech pro veřejnost, jste na omylu.

Jdu se ještě přesvědčit, kolik hříšníků stojí přímo před vchodem do budovy magistrátu, kde by se mělo taktéž parkovat jen s povolením. Zjištění je opravdu zajímavé. Na všech místech s povolenkami vedle magistrátu stojí v tuto chvíli přesně čtyřicet osm aut a rovných dvaadvacet jich ale žádné povolení za oknem nemá. „Povolenky dostávají zaměstnanci úřadu. V mimořádných situacích, jako jsou některá jednání, se vydávají speciální povolenky na parkování,“ uvedla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Za parkovaná auta podle jejích slov kontroluje namátkou strážník, který slouží v přízemí magistrátu.

Největší legraci mají asi řidiči z parkovacích hodin na parkovišti vedle budovy České Spořitelny. Z dvanácti aut vidím parkovací lístek na palubní desce jen u tří. Přecházím silnici, abych se dostala na druhou stranu Budovatelské ulice, k dalšímu placenému stání. Při procházení mezi auty se nestačím divit. Lístek u prvních několika aut neobjevím, podaří se mi to až u šestého auta. Do vedlejšího vozu právě nastupuje starší muž. „Byl jsem tady kousek, něco rychle vyřídit,“ odpovídá na dotaz, proč nezaplatil. Nyní zde parkuje jedenáct aut, dojít si k automatu na parkování se obtěžovali jen tři. Když se otočím, všimnu si, že přibylo další auto. Zelený golf parkuje přes dvě místa, půlka vozu navíc vyčuhuje do vozovky. Majitele nevidím, stejně jako parkovací lístek za oknem.

Pokud by včera obešli strážníci námi navštívená parkoviště, rozdali by hned čtyřicet pět pokut. Ty se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun. „Za rok 2008 bylo strážníky městské policie v Mostě řešeno 11 327 dopravních přestupků. Například parkování, odtahy či rezidentní stání, a to ve většině případů po předchozím oznámení občanů,“ uvedl mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna.

Konkrétně u přestupku, na který jsme se v našem testu zaměřili, strážník může přestupek projednat uložením pokuty v blokovém řízení, jestliže je spolehlivě zjištěn, nestačí domluva a obviněný z přestupku je ochoten pokutu zaplatit. Ta může činit až dva tisíce korun. Při určení výměry strážník ale přihlédne k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům, k okolnostem, za nichž byl spáchán, k míře zavinění, k pohnutkám a k osobě pachatele. Z toho vyplývá, že pokuty, které by dostali lidé s nezaplaceným parkováním se budou pohybovat v řádu stokorun.