Redaktoři Deníku zjistili, že hlavně na velkých sídlištích lidé nechávají vchodové dveře nezamčené nebo dokonce pootevřené. Není problém dostat se nepozorovaně do domů na sídlištích Liščí Vrch a Výsluní. U většiny prověřených domů byly nejméně jedny dveře otevřené. Odcházející nájemníci po sobě dveře nedovřeli a už vůbec je nenapadlo po sobě zamknout.

V ulici Lidická v bloku 600 zůstalo zavřených šest vchodů z osmi. Blok 601 má čtyři vchody, z nichž dva byly volně průchozí. Blok 602 měl otevřené tři vchody z celkových jedenácti. Nejhůře dopadl blok 730, čtyři otevřené vchody ze šesti, a 736, ze sedmi vchodů čtyři otevřené. Ani další bloky v ulici F. Malíka v testu neobstály. Blok 735 měl tři vchody otevřené a tři zavřené. Blok 734 dopadl lépe, šest zavřených vchodů a dva otevřené. Redaktoři se bez námahy dostali i do bloků 529, 524 a 564. Výjimkou byly bloky 731 a 732, které měly všechny dveře zavřené. Modernizace vchodů není rozhodující. Například blok 730 má plastové dveře, ale ani ty nepomáhají.

„Lidem je jedno v jakém prostředí bydlí. Neváží si pořádku ani v domě. Nechávají otevřeno, a pak vypadá prostředí domu hrozně. Každý na to nadává, ale nikdo s tím nic nedělá," řekla Deníku obyvatelka sedmistovek Jana Prchalová.

Vše záleží hlavně na nájemnících domů, tvrdí vlastníci domů. Mostecká bytová neustále upozorňuje své nájemníky, aby nepodceňovali důležitost uzamčených dveří. „Již v roce 2002 jsme vylepovali samolepky do vchodů s nápisem Zamykejte dveře, chráníte svůj majetek. Některé tyto samolepky jsou u vchodů k vidění dodnes. Snažíme se upozorňovat, dáváme apely, aby lidé zamykali domy,“ řekl ředitel Mostecké bytové Jaroslav Kudrlička.

„Prováděli jsme i vlastní zjištění. Také dopadlo tristně. Lidé nezamykají. Bohužel, záleží hlavně na nich,“ dodal Kudrlička. K nejproblémovějším patří věžáky, „sedmistovky“ a zóna u „stovky“. Za bezproblemové jsou považovány domy s převahou starousedlíků. „Kde bydlí starousedlíci, je to dobré. To je oblast za Lunou a třístovky. Problémy jsou tam, kde bydlí nepřizpůsobiví lidé, kterých je čím dál více. Lidem říkáme, aby zamykali, ale když nechtějí, tak zamykat nebudou. Snažíme se, aby byly dveře na čipy,“ řekl ředitel SBD Krušnohor František Ryba.

Léto je podle policistů příznivé k nepozorovanému vniknutí do obydlí cizích osob. Návrat z dovolené pak může být pro mnohé nepříjemným zážitkem. „Mnoho rodin cestuje a své příbytky opouští. Zloději však dovolené neplánují,“ varovala mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. I když došlo k poklesu případů krádeží vloupáním do bytu, je podle policistů opatrnost a obezřetnost na místě.

Policie doporučuje lidem, kteří se teprve na dovolenou chystají, několik bezpečnostních opatření: O své cestě informujte jen své příbuzné. Zajistěte si vybírání poštovní schránky. Doma neponechávejte drahé a cenné věci. Nezapomeňte na dobré mechanické a elektronické zabezpečení vstupních dveří i oken. Policejní statistiky uvádí, že přibližně 50 procent všech vloupání do objektů se uskutečňuje hlavními dveřmi. Proto čas dovolených je ten správný okamžik, kdy je vhodné si majetek zajistit. Na našem trhu je již celá řada kvalitních výrobků s nezbytnými certifikáty.Pokud nikam necestujete a zůstáváte doma, nepouštějte do bytu nikdy cizí osoby. Buďte obezřetní k neznámým lidem, kteří nabízejí různé služby, prodávají výrobky, potřebují nutně telefonovat, na WC nebo předstírají nevolnost. Může se jednat o tipaře nebo pachatele trestné činnosti.