Naposledy to potvrdila série havárií na horkovodu zKomořan do Litvínova. Vneděli a pondělí tam technici opravovali tři místa sunikající horkou parou. Lidé zatím mrzli ve studených bytech. “Připadali jsme si jako vRusku,“ uvedl Deníku obyvatele jednoho panelového domu Štefan Bedecs.

„Potvrzuje se tak dlouhodobé poznání a přesvědčení ozranitelnosti systému, který nemá náhradní variantu,“ sdělil Deníku senátor Vlastimil Balín (KSČM). Kolapsu zásobování teplem od majoritního dodavatele, společnosti United Energy, lze podle jeho slov předejít.

„Malým alternativním zdrojem by mohly být zmodernizované kotelny sfluidním spalováním vsídlišti Chanov. Zde ale není dořešena, pokud je mi známo, možnost dodávky do zbylých částí města a ani kapacita není dostačující,“ řekl Balín. „Jednou zvariant by též mohly být mobilní zdroje tepla, které by vpřípadě havárie mohly být operativně zajištěny,“ navrhl senátor.

Nepříjemná série havárií začala vsobotu večer. Po odstranění prvních dvou problémů se na potrubí objevila vneděli vnoci další trhlina.

„Příčinou poruchy vnoci zneděle na pondělí byla pravděpodobně únava materiálu vkombinaci svelkými teplotními a tlakovými výkyvy. Horkovod byl vneděli přes den vypuštěný a tedy vychladlý a po uvedení horkovodu do provozu a jeho napuštění horkou vodou způsobila dilatace materiálu trhlinu. To vedlo kúniku topné vody a vynucenému odstavení horkovodu zprovozu,“ vysvětlila Kateřina Táborská, mluvčí společnosti United Energy, která komořanskou teplárnu provozuje.