„S ohledem na turbulentní vývoj na trhu s energiemi a enormní nárůst cen vstupů, jsme nuceni přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele. Po pečlivém zvážení možných variant jsme vybrali tu, která naše zákazníky zatíží co nejméně. Navrhované zvýšení nekopíruje reálné zvýšení nákladů na výrobu tepla, ale pouze vývoj inflace,“ sdělil ředitel teplárenské společnosti Petr Horák. 

Severočeská teplárenská je sesterskou společností komořanské teplárny United Energy a majitelem horkovodů, které zásobují teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově a řadu nebytových prostor, průmyslových podniků, zdravotnická zařízení, školy a další organizace. 

Ilustrační foto
Strážníci v Mostě vyzkouší před Vánoci sledovací systém s analýzou davu

Energetická společnost se odvolává na to, že ceny zemního plynu vzrostly oproti předchozímu roku téměř čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. Takové cenové výkyvy podle Horáka nevyrovná ani ta nejzodpovědnější firemní strategie, tedy úsporná opatření tepláren, reorganizace či efektivní včasné nákupy vstupů.

„Odhadovat v tuto chvíli budoucí vývoj na trhu s energiemi je téměř nemožné. Námi navrhovaná cena pro příští rok vychází z předpokladu, že se podaří notifikovat na úrovni Evropské unie novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která přináší možnost kompenzace nákladů na povolenky oxidu uhličitého pro teplárny výměnou za jejich ekologizaci. V opačném případě bychom musely přistoupit k další korekci ceny směrem vzhůru. Zatím to ale není na pořadu dne,“ dodal Horák.