„Příprava na najíždění začala. Teplá voda začne do domácností proudit v sobotu ráno,“ řekla ve čtvrtek Deníku Kateřina Táborská, mluvčí United Energy. Dnes uvedou technici do provozu kotle, večer turbíny.

Příčinou odstávky od 5. do 18. července byly opravy a modernizace teplárny a potrubní sítě. V příštím roce chce teplárenská společnost letní odstávku opět zkrátit na nezbytné minimum, stejně jako se to podařilo v roce 2007, kdy byla odstávka jen třídenní. Střídání krátkých a dlouhých letních odstávek umožnily rozsáhlé investice do výrobního zařízení i rozvodů.

Podle ankety na www.mosteckydenik.cz většina obyvatel během odstávky ohřívá vodu na kamnech (86 hlasů). Méně časté je ohřívání vody ve varné konvici (27) a v pračce (6). Devatenáct obyvatel přiznalo, že se koupou ve studené, osmnáct, že se koupou v práci nebo u příbuzných. Šest lidí se netajilo s tím, že se raději vůbec nekoupou.

V internetové diskuzi čtenářů Deníku se objevila spekulace, že teplárna měla během odstávky deset dnů celozávodní dovolenou. „V Komořanech opravdu žádná celozávodní dovolená není, je to přesně naopak,“ reagovala Táborská. V teplárně nebo u horkovodů pomáhaly navíc desítky zaměstnanců z externích firem. Na některých místech dělali i v noci. Mluvčí minulý týden pozvala kritiky odstávky na exkurzi do teplárny. Pozvání přijaly dvě ženy. „Domluvili jsme se, že mluvčí provede mou manželku a ta pak přibrala ještě svou maminku. Manželka byla s exkurzí spokojená, věnovali se jí prý nadstandardně, dokonce se jí omlouvali, že se jí nemůže věnovat pan generální, ale ujal se jí hlavní inženýr,“ sdělil manžel jedná z návštěvnic teplárny. Ženy podle něj viděly „srdce“ i „mozek“ teplárny a dozvěděly se, proč se stává, že v zimě dojde k poruše.

Během dvou týdnů United Energy zajistila celou řadu oprav a investic, aby snížila riziko poruch na minimum. K nejvýznamnějším akcím patřila oprava a sanace 180 metrů vysokého komínu a oprava vnitřního rozvodu horkovodu, zásobujícího Most a Litvínov. Byla zahájena poslední etapa rozsáhlé rekonstrukce elektrorozvodny 110 kV s celkovými náklady přesahujícími 100 milionů korun. Úprav se dočkala také některá řídicí pracoviště v Komořanech – centrální dozorna kotelny a strojovny a elektrovelín. Horkovody prozkoumali diagnostici, kteří odhalují stav zařízení a naplánovali další údržby. V Mostě se zvládla například generální oprava přípojky výměníkové stanice 52. V Litvínově se společnost zaměřila na opravy části hlavního napáječe do Litvínova na Kopistské výsypce, kde se v zimních měsících objevily poruchy. V tomto úseku vyměnila horkovod v délce 1,3 kilometru. Rekonstrukcí prošel také úsek horkovodu pro Koldům u fotbalového stadionu v Lomské ulici.

Systém centrálního zásobování na Mostecku a Litvínovsku čítá přes 200 kilometrů rozvodů, tisíce armatur a dalších zařízení. S výjimkou letní odstávky je technologie v provozu nepřetržitě celý rok 24 hodin denně. „Revize a opravy na horkovodech a primárních rozvodech jsou proto pro spolehlivou dodávku tepla v průběhu celého roku nezbytné,“ uvedla mluvčí.

A jak hodnotí odstávku čtenáři Deníku na webu. „Je to hrozně nepříjemné, nemám možnost se koupat v práci, takže přijedu domu a musím vodu ohřívat.“ – „Je to sice takové partizánské, ale dá se to vydržet.“ – „Každou kapku vody ohřát na plynu… Mám dojem, že odstávky jsou stále delší.“ – „Špindíra se nemyje i když je teplá voda. Ten, kdo dbá na čistotu, má pro odstávku pochopení a je tolerantní.“ – „Ona je nějaká odstávka? Já vlastním plynový kotel.“ – „Hlavně aby se oprava povedla tak, abychom opět letošní zimu nezůstali bez teplé vody a ve společnosti ledových radiátorů tak, jak se to stalo v loňském roce. Kruté 3 dny.“ – „Máme již několik let přes rok schovaný velký hrnec, který se vyndá vždy na dva týdny v roce a pak se zase schová.“