„Cílem odstávky je důkladná analýza stavu potrubí a zajištění maximální spolehlivosti dodávek teplé vody a tepla během topné sezóny,“ sdělil technický ředitel Petr Mareš. 

Odstávka se dotkne 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově, řady firem a zdravotnických zařízení. 

Prodloužený termín odstávky (do 25. července) se bude v Litvínově týkat lokalit „Litvínov střed“ (ul. Vodní, Tržní, Čapkova, Mostecká, Valdštejnská, Studentská, Ukrajinská a Podkrušnohorská a části Osady“ (u Citadely a 3. ZŠ), kde se bude měnit potrubní systém. V Mostě se teplárenská společnost zaměří na generální opravu páteřního tepelného napaječe v ulicích Budovatelů, J. Palacha a J. Průchy. I této lokality se týká prodloužený termín odstávky.

Teplárna United Energy, která hodlá zůstat dominantním výrobcem a dodavatelem tepla a teplé vody v okrese,  během dvou let investuje do modernizace horkovodní sítě zhruba 200 milionů korun. Téměř polovinu nákladů má uhradit z přislíbené dotace od EU.  Celkové náklady na investice a opravy horkovodů se v letošním roce pohybují ve výši přibližně 73 milionů korun, dalších přibližně 92 milionů korun bude investováno do údržby samotného zdroje.

„Uvědomujeme si, že každá odstávka znamená značný zásah do komfortu obyvatel, věříme však, že naši odběratelé chápou nutnost těchto činností. Za způsobené nepříjemnosti i nepohodlí v důsledku přípravy tepelných zařízení na topnou sezónu se společnosti obyvatelům obou měst samozřejmě omlouvají“, sdělila Miloslava Kučerová, mluvčí teplárny. 

Obyvatele měst bude teplárna informovat i informačními letáky, které se objeví na domech. Výkopové práce v ulicích, kde se bude měnit horkovod, začnou už v červnu. Zahlazení stop potrvá do září.

V souvislosti s odstávkou se počítá s mírným zvýšení hluku a prašnosti a s dopravním omezením v ulicích, kde se bude kopat.