„Je to boží!“ vykřikne Věra Pelikánová. Odpoutala se od všedních starostí, od země. Letí na řetězovém kolotoči a její kolega z práce Honza Krejčí ji chce dostihnout. Natahují k sobě ruce, vzdalují se, dotýkají a chechtají jako malé děti vydáni napospas odstředivé síle. Věra nebyla na kolotoči pětadvacet let, Honza naposledy jako malý kluk.

Mostecká slavnost byla o návratu k divošským ohňům. Tanec, jídlo, pití, zpěv. Přišlo se kolektivně zapomenout. „Lidi se tu mohou odreagovat od práce, nebo od školy,“ vysvětluje mladík Daniel Šíma.

Tolik objetí jindy nevidíte. Jako když nastane příměří, na frontě utichnou zbraně a z vojáků spadne strach. Vybuchuje jen hlučná hudba. Stovka školaček nalepených na plot u podia šílí při i po koncertu Adama Mišíka.  

„Adam, Adam, Adam!“

„V tom mikrobusu je!“

„Tam se nedostanem!“

Dívky skáčou do dvoumetrového křoví s trny, aby se dostaly k idolu. Zazní výkřiky, jak se jim trny zabodávají do těla.

„To pálí!“ sténá desetiletá Lucka, ale oči jí planou.

„Já mu dala ruku a von úplně takhle, ááá…,“ popisuje dychtivě dotek hvězdy dvanáctiletá Monika.  

„Úplně jsme se málem převrátili, jak nás tlačili zezadu.“

„Holky, zavolejte na něj, nebo vám ujede!“ radí školačkám babička.

„Holky, neposerte se z něj,“ tlumí extázi klučina v kšiltovce.

Nikdo ho neposlouchá. Mišík přibíhá a s ním ochranka. Podpisem na kůži léčí školačkám škrábance z roští.

„Je to super!“ tvrdí v lunaparku osmnáctiletá Nikola. Stačila jí hodina, aby si byla jista, že přijít bylo správné rozhodnutí. „Škoda jen že tu není centrifuga a Break dance.“ Náročná. 

Hromadný trans zesílený pivem a oslabený těmi, kdo přišli z povinnosti a mají raději ticho, narušila několikrát sanita. Vosa bodla do pusy těhotnou ženu v osmém měsíci. Diabetik měl záchvat a jeden muž s vysokým tlakem zkolaboval. „Doufám, že se už nic nestane,“ říká kolem šesté večer Jana Píšová, ředitelka Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Most, který má v davu tři zdravotníky. Poblíž vykřikne opilec. S těmi bude nejvíc práce, až se setmí.

Slaví se i v kostele. Má mimořádnou slevu, vstupné jen dvacet korun včetně výšlapu na věž s vyhlídkou. „Vypadá to na sedm set návštěvníků,“ odhaduje podle utržených bločků pokladní.

Kdo jde domů, probírá zážitky. Babička se na ulici svěřuje vnukovi, že se jí začal líbit metal. „Ona byla úplně jako z jiného světa,“ řekne o zpěvačce Veronice Seidlové z mostecké gothic rockové kapely Carpatia Castle, která hrála na slavnosti.

 

.