Kanadsko-americká NHL pořádá v posledních letech venkovní utkání prakticky každý rok, poprvé v lednu 2008. Vždy se jedná o ohromnou událost, která na tribuny fotbalových či baseballových stánků naláká desítky tisíc lidí.

„Je to speciální událost," řekl Mosteckému deníku Jim Cerny, americký novinář píšící pro oficiální stránky New York Rangers. V roce 2012 viděl ve Philadelphii zápas Winter Classic mezi domácími Flyers a Rangers. Letos v lednu nechyběl na newyorském Yankee Stadium při dvou duelech Rangers v rámci takzvané Stadium Series. „Hráčům, fanouškům, trenérům i novinářům byla vždy obrovská zima, zároveň si to ale ohromně užívali," doplnil Cerny.

Něco podobného by mohli zažít i litvínovští hokejisté. Jsou k tomu ohromně blízko. „S tím nápadem hrát venku za mnou přišel náš marketingový šéf Honza Klobouček. Teď zjišťuje všechny potřebné okolnosti," uvedl generální manažer HC Verva Litvínov Robert Kysela.

Příští týden by se oba měli sejít a probrat sesbírané informace. Zhruba za 14 dní by pak mohla začít klíčová jednání. „Nejdůležitější jsou samozřejmě finance. Musíme nejprve provést kalkulaci a pak se pokusit prodat reklamní práva, sehnat reklamní partnery. Suma na pořádání takového zápasu půjde do milionů," pokračoval Robert Kysela.

Definitivní rozhodnutí, zda se utkání bude na Stínadlech hrát, by podle něj mělo padnout nejpozději do 15. ledna. Hokejový klub již získal předběžnou dohodu s FK Teplice. „Myslím, že by to byl pro celý region svátek, zážitek, na který by lidé jen tak nezapomněli. Všichni uděláme maximum, aby se taková akce mohla uskutečnit," nechal se slyšet obchodní a marketingový ředitel FK Teplice Petr Heidenreich.

Právě teplická Stínadla a Sparta v roli soupeře jsou podle Roberta Kysely jediné možné volby. „Ten stadion je z mého pohledu ideální, protože má z většiny kryté tribuny a není tam atletický ovál, takže by lidé nebyli tak daleko. Sparta je pak jediný sok, který může přilákat tolik lidí," řekl Kysela.

S pražským klubem zatím nevedl žádná konkrétní jednání. „Zatím žádná konkrétní jednání neproběhla. Samozřejmě kdybychom začali jednat, tak bychom se takovému zajímavému zápasu nebránili. Záleží to ovšem na jednání obou klubů, na mnoha dalších věcech," sdělil včera Mosteckému deníku tiskový mluvčí Sparty Tomáš Zetek.

První zmínka o utkání se objevila v pondělí odpoledne na Facebooku litvínovského hokejového klubu. Organizace se jeho prostřednictvím zeptala příznivců, zda by zápas pod širým nebem chtěli vidět. „To by byla bomba," napsal Honza Vlasák. Všichni ale jeho nadšení nesdíleli, v diskusi se objevovaly smíšené názory. „Nic takového, doma je doma," zněl další komentář. Lidé vyjadřovali své obavy zejména ohledně zimy a vzdálenosti hřiště od tribun.

Návrat ke kořenům

Čistě pozitivně na celou záležitost nahlíží Jan Ptáček, jedna z hlavních postav litvínovského fanklubu Ropáci on Tour. „Překvapila mě rozporuplnost názorů. Mně se ta myšlenka moc líbí, navíc Sparta je pro takovou událost ideální soupeř. Představovalo by to takový návrat k hokejovým kořenům," řekl Ptáček.
Z účasti na Stínadlech by ho podle jeho slov nic neodradilo. „Jsem připravený na všechno. Na mínus dvacet stupňů, na dražší vstupenky. Atmosféra by byla jedinečná," doplnil Jan Ptáček s tím, že možnosti uskutečnění zápasu dává 80 procent.

Pokud utkání nakonec opravdu dostane zelenou, bude Litvínov čelit jedinečné výzvě. Zápas by totiž mohl zaznamenat nejvyšší návštěvu na hokejovém střetnutí v české historii. Dosud dorazilo nejvíce lidí, konkrétně 18 500, v roce 1962 na duel mezi Spartakem Sokolovo a ZKL Brno hraném v tehdy nové Sportovní hale v Praze.

Stínadla mají kapacitu 18 221 diváků. Předpokládá se však, že by pro hokejový zápas byla navýšena. „Já se domnívám, že by to byla skvělá událost. Počítáme s tím, že bychom museli udělat v podstatě zábavné odpoledne, abychom přilákali co nejvíce lidí. Ostatně i v NHL je to vždy spíše show než drsná honba za body. Mnohdy pěknému hokeji nepřeje ani počasí. Uvidíme, nyní je to 50 na 50," uzavřel manažer Vervy Robert Kysela.