Škola má v plánu vybudovat vodárenskou laboratoř. V ní by byla soustava bazénů, ve které by odborníci prováděli výzkumy a testy.
Provoz by platily firmy z oboru. Centrum by pro ně například vyvíjelo účinnější přístroje do čističek odpadních vod. Nebo by testovalo jejich zařízení a vydávalo potřebné osvědčení pro prodej.

Odborníky pro výzkum by dodalo právě ČVUT.

„Vzhledem k velikosti zařízení a měřící technice, kterou máme k dispozici my, by to bylo v republice unikátní centrum,“ řekl již dříve Prof. Ing. Jiří Nožička Csc, vedoucí Ústavu mechaniky tekutin a energetiky fakulty strojní ČVUT.

Ústecký kraj souhlasí

Svůj záměr představili zástupci vysoké školy lidem z kraje minulý týden. „Ústecký kraj je tomuto záměru nakloněn a přislíbil svou podporu,“ uvedla tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková s tím, že ČVUT musí ale v první fázi oslovit ministerstvo průmyslu a obchodu se žádostí o umístění do zóny. Tato zóna je totiž strategická a podléhá podmínkám nastaveným právě ministerstvem.

Škola chtěla centrum původně stavět v Jirkově, jenže nedokázala přesvědčit místní zastupitele, že zajistí na provoz dost peněz. Jirkov proto raději z projektu vycouval. Triangle je podle ČVUT výhodnější v tom, že jde o připravenou zónu. Na druhou stranu má i stinnou stránku – je daleko od center větších měst.

Škola má další plány

Škola má ale plány ještě větší. Podle nástinu projektu, který má Deník k dispozici, by vodárenský polygon nemusel být jediné zařízení v centru.
Zmíněn je například aerodynamický tunel pro potřeby automobilového a leteckého průmyslu či testování a vývoj nových zdrojů energie, třeba na bázi vodíku.

Průmyslová zóna Triangle vznikla na místě bývalého vojenského letiště u Žatce. Její vlastník ji se státem připravoval pro strategické investory, kteří by zaměstnali tisíce lidí. Tento záměr ale zatím nevyšel.

Kraj chce proto velkou průmyslovou zónu otevřít i menším podnikům a hledá i jiné možnosti využití. Na okraji zóny, v prostoru nad Žiželicemi, například plánuje výstavbu sluneční elektrárny.

Nájem z pozemků, na kterých budou fotovoltaické panely umístěny, by měl zajistit peníze na údržbu zóny. Například na úklid, sekání trávy nebo osvětlení zóny.

Ke dvěma továrnám přibude třetí

V současné době jsou v zóně Triangle japonské společnosti IPS Alpha a Panasonic, dohromady zaměstnávají při výrobě LCD obrazovek a televizí přes tisíc lidí. Továrnu na opravy turbín tam chce postavit také americký Caterpillar.

Jeho dceřiná společnost Solar Turbines chce u Žatce během let zaměstnat až 470 lidí.