Pořadatelé přidávají další turnusy, lokality nebo program, aby uspokojili vyšší poptávku. Například městské Středisko volného času v Mostě (SVČ), hlavní organizátor v okrese, dělalo v roce 2013 celkem 10 táborů, loni jich bylo už 19. Počet účastníků se víc než zdvojnásobil a přesáhl šest stovek. Umístit někam dítě na poslední chvíli není ani letos snadné.

„Většina míst je obsazena a bereme jen náhradníky pro případ, že se někdo odhlásí,“ sdělila ředitelka SVČ Danuše Lískovcová. Podle ní je největší zájem o příměstské tábory. Obvykle trvají pět dní, kdy děti spí doma, ale přes den mají společný program s výlety, exkurzemi a hrami. Cena červencových a srpnových táborů s různým zaměřením je 1000 korun, badatelský stojí 1250 korun.

Když středisko nabídlo v únoru přihlašování přes internet, byly všechny turnusy až na výjimky během pár hodin rozebrány. SVČ pořádá i oblíbené pobytové tábory, jeden dvoutýdenní v Janově nad Nisou, dva týdenní ve Svahové a jeden v Bulharsku, kde je také stop stav.

Po loňské zkušenosti, kdy si rodiče vynutili další turnus, rozšířil svůj letní příměstský tábor i mostecký autodrom. „Letos máme tři termíny a všechny jsou už plně obsazeny,“ sdělil mluvčí autodromu Jan Foukal.

Areál se bude o školních prázdninách starat o děti od 6 do 15 let celkem patnáct dnů. Sraz budou mít ráno a navečer si je rodiče vyzvednou. Cena za pětidenní pobyt je 2000 korun a zahrnuje dopravní výchovu, půjčení kol a koloběžek, sportovní aktivity, prohlídky areálu, výlet, svačiny a obědy v místní restauraci.

Poslední volná místa

Dětský příměstský tábor bude také ve Sport areálu Klíny v Krušných horách nad Litvínovem. Školákům se nabízí pět pětidenních turnusů, první začne 8. července, poslední 19. srpna. „Volná místa ještě jsou a lze si je zajistit přes internet,“ řekla jednatelka sportovní a zážitkové agentury Zimlet Klíny Alena Dalecká. Sportovní a zážitkový letní tábor za 3790 korun je výjimečný tím, že poskytuje každodenní dopravu na Klíny a zpět do Mostu či Litvínova a řadu atrakcí přímo v areálu, například lanový park, opičí dráhu, lezení na umělé stěně, jízdy na nové bobové dráze a lanovce, sjezdy na koloběžkách, návštěvu zvířecí farmy a výlety do přírody. V ceně je i stravování.

Pár volných míst je ještě v příměstských táborech Mostík mostecké neziskové organizace Naděje – M, která pořádá šest turnusů. Díky dotaci z Evropského sociálního fondu rodiny hradí dětem jen vstupné a cestovné na výlety, což je celkem 800 korun. Stravu a pitný režim na celý den zajistí organizace dětem sama.

Větší zájem o tábory může mít několik příčin. Příměstské jsou cenově dostupnější než pobytové, ale obsazují se i dražší, protože nezaměstnanost klesla a stoupají mzdy, takže rodiny mají na tábory víc peněz. Zlepšila se i kvalita služeb a řada táborů se rychle plní díky dobrým referencím. Někteří pořadatelé upozorňují na to, že se mohly změnit i priority v rodinách, kde prarodiče vnoučata hlídají méně často než dřív.