„Tyto pobyty pořádáme každý rok a jsou nabízeny žákům prvního stupně. Jezdíme na školy v přírodě do Sklárny u Žihle. Poslední dva roky jsme pořádali zájezdy v menším počtu tříd i v jednom z rekreačních objektů na Táborsku,“ řekl ředitel základní školy Václava Talicha v Mostě Jiří Zíma.
Cena školy v přírodě se pohybuje kolem tří tisíc korun za deseti až jedenáctidenní pobyt. Dopoledne se dětem věnují učitelé a odpoledne vychovatelé. „Žáci naší školy jezdí na školy v přírodě do Sklárny, jako většina škol na mostecku. Hlavní výhodou je i to, že nabízejí vlastní vychovatelé a škola je nemusí složitě shánět,“ sdělil Deníku zástupce ředitele základní školy v Mostě Václav Zíma.
Rekreační zařízení nabízející školy v přírodě zajišťují mimo stravování a ubytování také různá sportovní vyžití. „Mimo hřišť jsme nově postavili i lanové centrum a děti mají možnost si zahrát hru laser game. Snažíme se o to, aby se sem školy rády vracely a děti obzvlášť,“ řekla ředitelka společnosti Škola v přírodě Sklárna Alena Soprová.
Většinou se pobytů škol v přírodě zúčastňují žáci prvních stupňů, jsou ovšem i školy, kde odjíždí i starší žáci. „Děti byly na škole v přírodě naposledy letos na přelomu května a června. Jezdí všichni žáci kromě prvních ročníků,“ řekl ředitel 18. základní školy v Mostě Jiří Šmejkal.
Nutná i je přítomnost vychovatelů. Buď se ředitelé dohodnou s vychovately, kteří jsou zaměstnáni na jejich škole. Nebo využijí přítomnosti vychovatelů v rekreačním středisku. „Nabízíme nejen kompletní zdravotní službu, ale i vychovatele na odpolední a noční služby. Jsou to většinou studenti z pedagogických fakult nebo studenti středních škol, kteří již mají zkušenosti s prací s dětmi. Této nabídky školy využívají,“ sdělila Soprová.