„Lidé se stále zastavují u pomníčku a koukají na plyšová zvířátka. Někteří je tam i přidávají. Pořád jsou tu nové vzkazy a květiny. Raději ani nechodím okolo. Stačí, že pracuji hned naproti. Je to hrůza. Věci asi nechají ležet na trávníku. Ze začátku tu bylo více lidí. Pomalu to ustává," říká Hussein Khalil, pracovník Next Gyros. „Je to hrozná událost. Nejhorší na tom ale je to, že se s tím stále nic nedělá. Semafory fungují pořád stejně hloupě. V jednom kuse přejít nelze. Pokaždé, když jedu autem okolo pomníku, kde se stala nehoda s malou dívenkou, mám špatný pocit. Bojím se, že mi pod kola někdo skočí," míní Denisa Vránová.

Smuteční místo je nově i u budovy SHD, kde tragicky zahynul mladý muž. „Zatím nemáme v plánu pomníčky nějak rušit, nebo přestěhovávat. Dokud budou udržované, není důvod je odstranit. Je to stále citlivé a živé téma. Kolemjdoucí se u pomníčků pozastavují. V blízké době odstranění památečních věcí neplánujeme," řekl Jan Syrový, ředitel technických služeb.

Řada pomníčků je k vidění také podél silnic. Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové tam může být nebezpečno. „Většinou stojí v místě, které je nepřehledné. Pokud tam ještě zastaví auto, ze kterého vystoupí lidé, a začnou pomník upravovat, může dojít k další dopravní nehodě," varovala Šebková s tím, že vyšperkované a svítící pomníky mohou upoutat i pozornost projíždějících řidičů, kteří pak snadno přehlédnou dění na silnici. Silničáři většinou vzpomínky na tragicky zemřelé tolerují. „Pomníky se většinou u silnice objeví, aniž by se nás na to někdo zeptal. Pokud se lidé přece jen zeptají, upozorníme je, že pomník nemají stavět v místech, kde bude překážet údržbě," sdělil silničář Miloš Bažant.

MILOSLAVA PÜSCHELOVÁ