„Manželé chtějí nejdříve svatbu uspořádat v zasedací místnosti obecního úřadu. Ovšem zdálo se nám, že by tato slavnostní událost měla mít vhodnější prostředí. Proto jsme manželům nabídli prostory kapličky v Českých Zlatnících. Je to první taková událost, která se zde bude konat,“ sdělil Deníku radostnou novinku starosta Obrnic Stanislav Zaspal. „Bude to klasická jubilejní diamantová svatba,“ řekla Deníku Dagmar Konopásková, spoluorganizátora svatebního obřadu.

Na detailech obřadu, který bude bez kněze, se ještě pracuje. Ceremoniál v historické kapličce má být pro manžele zážitkem, na který mají dlouho vzpomínat. Starší manželské páry, které chtějí oslavit výročí svatby, uzavřené kdysi na staroměstské mostecké radnici, hledá Centrum volného času v Mostě.

Volnočasové organizace chce v září uspořádat obřady v místě, kde radnice stála. Zatím se nepříhlásil žádný pár. „Naše výzva platí dál,“ sdělil včera Pavel Fekete z pořádajícího Centra volného času v Mostě. Hlásit se mohou i mladí snoubenci.

Obřad má být součástí akce ke znovuotevření naučné stezky do zmizelého Mostu. V loňském roce městské a obecní úřady v Ústeckém kraji zaregistrovaly podle předběžných statistických údajů celkem 5 006 sňatků. Zároveň zaevidovaly 2 783 rozvodů.

Mostecko je, co se počtu svateb týče, zhruba uprostřed tabulky okresů. Loni zaznamenalo 743 sňatků. První je okres Děčín (813 svateb), druhé je Chomutovsko (801 svateb), třetí Teplicko (745 svateb), čtvrté Mostecko, páté Ústecko, (735 svateb), šesté Litoměřicko (683 svateb). Sedmou, poslední příčku drží okres Louny, kde se konalo 485 svateb.