Úředníci, kteří viděli šváby na dalších místech, se obávají, že si škůdce potravin a přenašeče bakterií a plísní zavlečou domů. Úřad přitvrdí - do konce tohoto roku chce brouky hubit ve velkém. Chystá první celoplošnou dezinsekci budovy.
Specialisté budou likvidovat hmyz na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť. Postřiku se nevyhne ani kancelář primátora, ani sál mosteckého parlamentu. Podle odborníků není jiné řešení. Kdyby se jedna místnost vynechala, uniklí brouci by tam založili novou kolonii. Termín zásahu ještě není znám. „Chod magistrátu pro veřejnost by neměl být omezen,“ avizovala včera mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.
Podle některých úředníků se brouci zřejmě dostali do kanceláří ve spisech z podzemního archivu, které kolují po budově. „Je to velmi pravděpodobné,“ řekla Deníku mostecká odbornice na dezinsekci Soňa Ritterová. Švábi se mohou šířit z místa na místo i ve starých věcech. Do domácností proniknou třeba v zánovním nábytku nebo oblečení nakoupeném na „bleším trhu“ nebo v bazarech. Obtížný hmyz se ve velkém vyskytuje také v obytných domech, kde nepřizpůsobiví obyvatelé nedodržující základní hygienické návyky. Podle Heleny Truchlyové z odborné firmy z Malého Března stačí, když v domě žije jediný nájemník, který vybírá odpad z popelnic. „Ten dokáže zamořit celý dům,“ uvedla.
Před časem se magistrát marně snažil zlikvidovat šváby v 2. patře, kde se scházejí i nejproblémovější žadatelé o sociální dávky. Důkazy, že šváby zavlekli na úřad právě oni, ale neexistují.
Odborníci zaznamenali v regionu také zvýšený výskyt cizopasné a zapáchající štěnice. Ta saje i krev z myší a proniká do ložnic. Jejím bodáním vznikají svědivé puchýřky.