Studentská hymna, kritické proslovy, transparenty, satira, songy, poezie, sbírání podpisů, citace z Masaryka a na závěr Modlitba pro Martu. Čtvrteční půlhodinová výstražná stávka necelých dvou stovek studentů mosteckého gymnázia připomínala shromáždění při sametové revoluci v listopadu 1989. 

„Byla to naše spontánní akce,“ řekl Deníku člen studentského pořadatelského týmu Daniel Schön. Podle něj gymnazisté reagovali na to, že představitelé státu v čele z prezidentem mění ústavní zvyklosti a ženou zemi do nebezpečí. „Připomíná nám to nebezpečí minulého režimu,“ vysvětlil Schön. 

Mladí lidé protestovali před budovou gymnázia proti kontroverznímu chování prezidenta Miloše Zemana a mediálnímu vlivu a způsobu vlády trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a jeho menšinového kabinetu v demisi. Studenti také hájili vyváženost zpravodajství České televize a svobodu slova. 

V Mezinárodní den proti policejní brutalitě tak podpořili celostátní studentskou výzvu VyjdiVen, která žádá, aby prezident ctil ústavu, aby vláda v demisi nekonala zásadní kroky a aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

„Jsem hrdý na naše studenty, že se připojili k akci, která je důležitá,“ řekl Deníku učitel Luděk Prošek, který přišel demonstraci podpořit. Personál školy ji neorganizoval, ale studentům občanskou aktivitu během vyučování umožnil. „Nebránili jsme jim v tom,“ uvedla zástupkyně ředitele gymnázia Iveta Macánová. 

Tak se stávkovalo na UJEP v Ústí:

Doprovázející učitelé snahu studentů ocenili. „Překvapilo mě, jaký mají přehled, že se zajímají o veřejné dění,“ zaznělo v davu. 

„Bez občanského aktivismu to nepůjde. Nejdůležitější je, aby se zapojovalo víc lidí,“ sdělil Deníku 20letý Lukáš Ryšavý, jeden ze studentských mluvčích. Vadí jim například jmenování stíhaného politika předsedou vlády, jeho proměna v mocného oligarchu za podpory prezidenta, radikální personální změny ve státních institucích, útoky na veřejnoprávní média a směrování země na Východ, k Rusku a Číně.

„Za poslední dobu se toho naakumulovalo dost a není to v pořádku, což je opravdu k zamyšlení,“ dodal Ryšavý. Dospělým, kteří studenty na sociálních sítích kritizují, že místo výuky demonstrují, vzkázal, že by si měli vzpomenout na své mladické ideály. „My si je chceme zachovat až do stáří, hájit je a nerezignovat,“ upozornil Ryšavý, který připomněl slova prezidenta T. G. Masaryka: „Bez osobní odvahy a odpovědnosti nelze dělat politiku opravdovou, demokratickou a lidovou.“

Studenty podpořila rodinná firma Langhammer optik - Litvínov, která v poledne během výstražné stávky uzavřela své provozovny a na dveře vyvěsila požadavky studentů. „Vedoucí politici dělají věci, které jim nepřísluší. Vláda je v demisi, ale chová se, jako by v demisi nebyla. Z České republiky si činitelé dělají Klondike, a to se mi nelíbí,“ vysvětlil Deníku Tomáš Langhammer, který v diskuzi na facebooku Deníku gymnazistům poděkoval.