Organizátoři doufají, že při debatách se politici ukážou v jiném světle než na naleštěných bilboardech. „Lidé chtějí poznat své kandidáty jinak než při obyčejné kampani, kde vám kandidáti mohou opakovat dokola naučené fráze, ale občan nemá šanci poznat, zda jsou jednotlivé programové body opravdu proveditelné,“ vysvětlil Jiří Richter, který se chopí moderátorského mikrofonu. „Proto jsme se rozhodli kontaktovat lídry všech kandidujících stran v našem kraji, aby své ideje předvedli i před ostatními a v konkurenci ostatních,“ doplnil  Richter.

GrafikaZdroj: DeníkDebaty jsou postavené především na účasti lídrů. Pokud se omluví, nahradí je dvojka či trojka kandidátky. Oslovené byly všechny strany, které mají podle organizátorů potenciál překročit pětiprocentní hranici – ODS, SPD, ČSSD, Piráti, STAN, ČSSD, Lepší sever, Trikolora, Spojenci pro kraj, KSČM a ANO. Už teď se s jejich názory můžete seznámit. „Na facebookové stránce Předvolební debaty-Ústecký kraj běží medailonky jednotlivých kandidátů a my pozorujeme reakce veřejnosti. Očekáváme, že když se někde objeví zajímavé otázky, zařadíme je i do našich debat,“ přiblížil další z organizátorů debat Jan Smítka.

Každý kandidát dostal osm stěžejních témat, jako je doprava, zdravotnictví či kriminalita, na které odpovídá. A čeká na něj i balíček témat ušitý na míru regionu. „Každý okres bude tematicky jiný, má jiné problémy a je odlišný. Mostecko trápí těžba, střet odpůrců limitů a jejich příznivců, vyloučené lokality. Teplicko zase řeší cestovní ruch a limity tu nejsou tématem,“ vysvětlil student František Szilvási.

Volební účast v minulých krajských volbách v roce 2016 dosáhla na necelých 29 procent, v Mostě to bylo necelých 27 procent. Přimět přijít k volbám více lidí je i jedním z důvodů, proč se debaty konají. „Kraj je velmi důležitý, i když si to leckdo neuvědomuje, vždyť má na starosti naše nemocnice, dopravu i silnice 2. a 3. třídy, školství, veřejnou dopravu, bez čehož se neobejdeme. A v neposlední řadě i sociální služby,“ vyjmenoval Jiří Richter.

Ilustrační foto
Prvňáci bez rodičů 1. září nebudou. Školy si nenechají otrávit zahájení výuky

Debaty jsou připravené na středeční večery. Ta první odstartuje 9. září v Mostě v hotelu Cascade. O týden později se setkání koná v chomutovském Švermáku a poslední debata proběhne 23. září na teplickém zámku.

I kvůli epidemii covidu a stálé hrozbě hygienických opatření se debaty přesunou i do internetového prostředí. „Na sociálních sítích odvysíláme přímý přenos,“ poznamenal za organizátory Jan Smítka.