Téměř tříhodinová soutěžní show, která se koná po jedenácté, je jediná svého druhu v regionu. Publikum pomáhá. Musí. Moderátor Pavel Fekete chce, aby soutěžící sehnali v hledišti bleskurychle části oblečení. Tahle disciplína je tajná, na ostatní se školy mohly připravit. „Doneste kapesník, ale musí být s kytičkami!“ zní z obřích reprobeden. Studenti zoufale hledají mezi tisícem lidí sedm kapesníků. Nemají kytičky? Nevadí. Jeden vynalézavý student na něj v běhu kytku načmárá. Další uzluje šálu, aby vypadala jako vyhlášená kravata.

Hon na ponorku, závodní vor z lidských těl, odhazování berlí a polka v kostýmech důchodců. Soutěž nabírá obrátky. Mladí zdravotníci, hoteliéři, technici, ekonomové a učitelé prožívají extázi. Vypadají šťastně a dávají to najevo.

„Je to sranda,“ křičí mi do ucha Tomáš Palička z velebudické technické školy. „Mě se to strašně líbí. Příští rok zase přijedeme a obhájíme dnešní vítězství,“ směje se v mumraji Michaela Poláková z průmyslové školy. Pohár chce vyhrát každý. Jde o prestiž.

„Je to dobrá věc. Loni jsme tu vyhráli, teď chceme vítězství obhájit,“ říká Robert Babák, učitel tělocviku a biologie ze zdravotnické školy. Povzbuzuje své svěřence jako kanadský hokejový kouč.

„Jakou máme strategii? Vyhrát!“ říká o pár metrů dál David Piekarczyk z Bukaschool. Nervozitou se mu klepou ruce. „Je to super! Všichni za jednoho, jeden za všechny!“ křičí s pohárem vítězné družstvo. „Už jim balím dárečky,“ říká později do telefonu ředitelka školy Dana Balochová.

„Pajďák“ smutní. „Škoda, škoda,“ vzdychají na chodbě studenti stříbrné zdravotnické školy. Je po všem. „Jsem spokojený,“ svěří se v prázdné hale Milan Rybák, ředitel CVČ, které akci pořádalo. „Příprava nám zabrala celý říjen. Nejtěžší bylo vymyslet soutěže a aby byly bezpečné,“ říká Hana Janoutová z CVČ. Město dalo na show a ceny 30 tisíc korun.

Výsledky:

1. místo - Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání

2. místo - Obchodní akademie Most

3. místo - Vyšší odborná škola zdravotnická a střední škola zdravotnická

4. místo - Střední průmyslová škola

5. místo - Střední hotelová škola Bukaschool

6. místo - Střední pedagogická škola

7. místo - Střední škola technická Velebudice

Disciplíny:

Tajná: Shánění věcí v hledišti
Vor: Čtyři lezou po čtyřech, na zádech „voru“ vezou pátého. Ten pádluje a za jízdy sbírá věci z „vody“, nesmí se jí dotknout
Ponorka: Týmy skládají ve sprintu švédské bedny, dva naskočí dovnitř, dva je přikryjí, vyskočí nahoru a zvednou ruce
Sběr zásob na ostrově: Jednotlivci běží tryskem s nůší na zádech do „džungle“, pálkami sbírají potraviny (barevné míčky) a vkládají je zapažením do nůše. Komu jídlo spadne, musí sběr opakovat
Volná disciplína: Scénické představení české polky v kostýmech

Hlavní rozhodčí akce Milan Rybák:

Rád bych poděkoval všem zúčastněným školám za vzornou reprezentaci, bezproblémový průběh a nadšení s jakým soutěžily. Oceňuji práci vedoucích jednotlivých družstev i soutěživost a "zdravý hec" studentů. Vítězům přeji ještě jednou hodně radosti z dosaženého výsledku a doufám, že v příštím ročníku Študákovin budou úspěšně své letošní místo obhajovat. Družstev OA Most a SZŠ Most je mi líto, neboť zůstaly těsně pod stupněm nejvyšším. V případě SZŠ Most je jejich umístění o to cennější, že bojovali až do konce, a to i přesto, že po třetí soutěži se propadli až na samé dno pořadí v soutěži. Smekám před sportovním duchem a oceňuji vedoucího družstva za motivaci svých svěřenců.